Przedszkole jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Optymistyczne Przedszkole

Motto przedszkola:

Bo odkrywać świat, to nasza wielka sprawa

Bo zdobywać świat, to jest nasz wielki cel

My odkrywcy z Akademii wyruszamy

A więc ruszaj z nami bracie, jeśli chcesz."

Dane teleadresowe

Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym

ul. Rybaki 24, 05-130 Zegrze Południowe
tel./fax (22) 782-21-51
e-mail: gpzp@nieporet.pl
www: http://gpzp.nieporet.pl

Dyrektor - mgr Anna Kołodziej

Inspektorem Ochrony Danych w Gminnym Przedszkolu im. Akademii Małych Odkrywców w Zegrzu Południowym jest Pani Iwona Hećko-Umińska, e-mail: support@inbase.pl


POSZUKIWACZE

Galeria prac dzieciPropozycja

> Szanowni Państwo,
> KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY POLECAJĄ: BEZPIECZNA STREFA Z BAJKAMI, GRAMI I FILMIKAMI EDUKACYJNYMI
>
> W czasie, kiedy dzieci spędzają więcej czasu w domu, warto zapewnić im wartościowe formy rozrywki łączące zabawę z edukacją oraz ruchem. Kubuś o tym wie, dlatego przygotował dla najmłodszych dedykowaną stronę z bajkami w formie audiobooków, edukacyjnymi i zachęcającymi do ruchu filmikami, oraz interaktywnymi, tematycznymi grami. Wszystko po to, by w bezpiecznej formie bawić i edukować dzieci. Zachęcamy do wykorzystania tej dodatkowej formy zajęć poprzez bezpieczne treści, które uczą przez zabawę. Można też polecić rodzicom.
>
> W Bezpiecznej Strefie Kubusia znaleźć można filmy zachęcające do ruchu, gry i bajki edukacyjne, a także darmowe audiobooki z bajkami przygotowane we współpracy ze Storytel. Wśród ponad 50 audiobooków, dostępnych jest 30 bajek klasycznych i 25 bajek przeniesionych we współczesne czasy, które zostały stworzone w wyniku współpracy Kubusia z Partnerem Storytel. Czytają je znane i lubiane osoby, takie jak Cezary Pazura, Wiktor Zborowski czy Marta Żmuda-Trzebiatowska. Zachęcamy by sprawdzić kto jeszcze -> TUTAJ (https://link.freshmail.mx/c/ohr6frdyk7/po9or53kzv).
>
> W czasie gdy aktywności sportowe i ruchowe poza domem są ograniczone, solidną dawkę ćwiczeń dostarczy Kubuś na stronie RUSZ SIĘ (https://link.freshmail.mx/c/vqo40o0y75/po9or53kzv). Wystarczy włączyć jeden z ok. 20 filmów prezentujących różnorodne sporty oraz ćwiczenia i obserwować jak dziecko chętnie rusza się w towarzystwie misia. W tej sekcji możliwe jest włączenie zapętlenia listy, dzięki czemu dziecko aktywnie spędzi dłuższy czas. Oczywiście będąc pod opieką rodziców.
>
> Z kolei podstawowe informacje na temat zasad higieny, przyrody, czy nauki liczenia oraz pór roku dzieci czerpać mogą z sekcji OGLĄDAJ (https://link.freshmail.mx/c/r7muqjqz7n/po9or53kzv). Kubuś wyjaśnia i prezentuje otaczający nas świat, wykorzystując do tego krótkie animacje.
>
> Programowania czy logicznego myślenia dzieci mogą uczyć się w grach edukacyjnych (https://link.freshmail.mx/c/i9x9xora6q/po9or53kzv) (np. Koduj z Kubusiem). Można w nich również ćwiczyć pamięć oraz uczyć się jak ponownie wykorzystywać zużyte rzeczy (np. EkoBohater). Oprócz tego dostępne są np. gry rozwijające kreatywność (np. – Portrety czy Szalone Zwierzaki).
>
> Najważniejsze jednak dla wszystkich rodziców jest to, że w Bezpiecznej Strefie znajdują się bezpieczne treści, przygotowane i wybrane specjalnie dla dzieci. Wszystkie są bezpłatne. Można je przeglądać na komputerach, tabletach i smartfonach.
>
> Kubusiowi Przyjaciele Natury
> Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli nie,możesz się wypisać (https://link.freshmail.mx/r/po9or53kzv/teh6a9v896). Nadawcą wiadomości jest GRUPA MASPEX Sp. z o.o. Sp.k. ul. Legionów 37 | 34-100 Wadowice tel. mobile: tel. +48 (33) 870 82 06 |+48 502 195 097 Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy, KRS 0000571274, NIP: 512617657, REGON: 122948517


Drodzy Rodzice,
od dnia 11 maja zajęcia zdalne wysyłane są bezpośrednio drogą mailową do każdego z Państwa.
Pozdrawiamy
CiocieTydzień 7 cd.
Witam wszystkich : przesyłam dalszy ciąg tematu moja miejscowość , mój region1. Zabawa matematyczna Liczenie schodów. Klocki

Dzieci, zgodnie z instrukcją rodzica, układają klocki schodkowo, wskazują palcem kolejne klocki i je liczą: pierwszy stopień, drugi, trzeci, czwarty, piąty (lub w zakresie swoich możliwości). Możemy zabawę przenieść na prawdziwe schody.

2. Praca plastyczna - Najpiękniejszy dom

Z różnych materiałów np. Kolorowego papieru m, bibuły , plasteliny , kredki , farby itp.na białej kartce z bloku dziecko wykonuje dom. Przed wykonaniem pracy , warto porozmawiać z dzieckiem , jak wyglada dom , co posiada.

3. Rozmowa z dziećmi na temat: Do czego są potrzebne klucze?

Dzieci oglądają różne klucze i zastanawiają się wspólnie z rodzicami , do czego są potrzebne, np.: do otwierania i zamykania drzwi mieszkania, domu lub garażu, do kłódki, do samochodu, do zapięcia rowerowego, walizki itp.

4. Zabawa z elementem szukania – Znajdź klucze.

Pęk kluczy. Jedna osoba odchodzi na chwilę na bok , lub wychodzi do innego pokoju pozostałe osoby ustalają, gdzie schować pęk kluczy. Szukający kieruje się podpowiedziami. Reszta uczestników zabawy daje wskazówki doprowadzające do kluczy, np. ciepło, zimno, cieplej, mróz, gorąco, parzy.

5. Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę

Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski d.
Lusterko dla każdego dziecka.
Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski d. Prezentuje głoskę d przy szeroko otwartej jamie ustnej, tak aby dzieci widziały pracę języka. Dziecko powtarza za rodzicem głoskę d, kontrolując w lusterku pracę języka. Następnie powtarzają sylaby: da, do, de, du, dy.
Głoska d jest głoską przedniojęzykowo-zębową, powstaje przez uniesienie czubka języka za górne zęby, gdzie następuje zwarcie go z podniebieniem i lekkie opuszczenie w dół.

6. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja miejscowość.

Rodzic prezentuje wiersz i pyta dziecko : Czym różnią się domy na wsi i w mieście? Powtarza wiersz, a dzieci – fragment tekstu: Da, do, du, da, do, da, w pięknym domu mieszkam ja!
Ile bloków stoi w mieście! Jedne duże, inne małe.
Ten jest żółty, tamten szary,
a te obok – całkiem białe. Mkną ulicą samochody; wszędzie pełno zakamarków. By odpocząć od hałasu, zawsze można iść do parku. Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
Na wsi domów jest niewiele; spokój zwykle tam panuje.
Za dnia słychać śpiew skowronka,
nocą sowa pohukuje.
Czasem piesek przerwie ciszę, kiedy biega po ogrodzie.
Kogut pieje, krowa muczy, kaczka kwacze gdzieś na wodzie. Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
Czy to miasto, czy też wioska, wielkie bloki, małe domy, najważniejsze, by prócz domu mieć rodzinę i znajomych!
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!

7. Słuchanie wiersza L. J. Kerna Nasze podwórko.

Nasze podwórko to miejsce, które najlepiej znamy. Wszyscy,
bez żadnych wyjątków, takie podwórko mamy!
Nasze podwórko to teren najbardziej nam bliski na ziemi. W zimie śnieg na podwórku leży, a w lecie się trawa zieleni.
Gdy słońce świeci na niebie, wesołe jest nasze podwórko, smutnieje zaś, gdy się zjawi pan deszcz
z ponurą córką chmurką.
Czasami z naszego podwórka, na którym się co dzień bawimy,
widać wieże kopalni
lub wielkiej huty kominy.
I czy to będzie w Gliwicach, w Toruniu,
w Łomży,
czy w Krośnie,
gdy spojrzysz na nasze podwórko, to stwierdzisz, że ono rośnie!
Bo naszym podwórkiem nie jest to tylko, co jest blisko,
ale i traktor w polu,
i stadion,
i lotnisko,
i jakiś stary zamek,
i lasy na pagórkach,
i Wisła, która płynie
środkiem Naszego Podwórka.
• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
− Co to jest nasze podwórko?
− Czy naszym podwórkiem można nazwać plac zabaw w przedszkolu albo teren wokół przedszkola?
− Jak myślicie, kiedy podwórko się cieszy, a kiedy smuci?
− Co widać z naszego podwórka w przedszkolu, a co z waszych domów?

8. Zabawa językowa Symbole mojej miejscowości (lub gminy).

Obrazek z herbem miejscowości lub gminy, gdzie mieści się przedszkole i/lub inne symbole (np.: flaga, maskotka miasta).
Rodzic prezentuje obrazek z herbem wspólnie rodzice z dziećmi opisują co się na nim znajduje . Rodzice prezentują inne rzeczy charakterystyczne dla gminy lub miejscowości . Takie przedmioty przedstawiające symbolikę miejscowości, gminy , wsi ,itp.warto pokazać dzieciom również tam gdzie mieszkacie .
Następnie prosi, aby to opisały i powiedziały, dlaczego to znajduje się w herbie. Jest to dobry czas, aby przedstawić miejsco- we legendy, przekazy ludowe itp.

9. Zabawa językowa Co widzisz wokół siebie?

Rodzic wraz z dzieckiem siada w różnych miejscach. Następnie prosimy, aby dzieci, rozejrzały się wokół siebie i powiedziały, co widzą. Zadanie można utrudnić, jeśli powiemy np. Co widzisz, kiedy spojrzysz w górę, w dół, w prawą stronę itp.

10. Spacer w pobliżu przedszkola – rozmowy na temat obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy. Podczas spaceru dzieci rozmawiają na temat mijanych obiektów i tych, które znajdują się w pobliżu.

11. Zabawa ruchowa Podaj do mnie. Piłka.

Dzieci wraz z rodzicami stają w odstępach . Następnie podają sobie piłkę w wybrany sposób , np. Kopiąc lekko lub rzucając .

Życzę udanej zabawy . Pozdrawiam Tydzień 7
Wasze ciocie witają Was ponownie w kolejnym naszym spotkaniu.
Tematem przewodnim w nadchodzącym tygodniu będzie „Moja miejscowość, mój region”.

(przypominamy, że treści i ich ilość realizujemy dostosowując je do możliwości dziecka)

1. W celu usprawnienia aparatu artykulacyjnego naszych dzieci zapraszamy do wspólnego wykonania ćwiczeń logopedycznych:
Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
(potrzebne będzie lusterko dla dziecka). Demonstrujemy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie, a dzieci je naśladują.
W mieście stoi sygnalizator świetlny – gdy świeci zielone światło: dzieci unoszą język do góry, gdy świeci czerwone światło – język umieszczają za dolnymi zębami.
Samochody – dzieci naśladują jazdę samochodem: czubek języka przesuwają po podniebieniu od zębów w stronę gardła, kilkakrotnie powtarzając ten ruch.
Wieżowiec – w wieżowcu winda kursuje raz w górę, raz w dół. Dzieci wykonują ruch językiem, unosząc go raz w stronę nosa, a raz w stronę brody.
Przedszkolaki – w przedszkolu pani wita się rano z dziećmi. Dzieci dotykają czubkiem języka do każdego zęba na górze i każdego zęba na dole.
Konik – dzieci naśladują stukot kopyt konia: odbijają język od podniebienia, jednocześnie rozciągając wargi, a następnie ściągają wargi w dziobek.
Krowa – dzieci naśladują ruch żucia, pokazując, jak krowa na łące je trawę.
Traktor jeździ w koło po polu – dzieci unoszą czubek języka na górną wargę i wykonują koliste ruchy po górnej i po dolnej wardze.

2. Ćwiczenia słuchowe „Co słychać wokół nas?”

Prosimy, aby dzieci przez chwilę były bardzo cicho i uważnie słuchały odgłosów wokół. Jeśli ich nie ma (lub są niewyraźne), możemy sami je stworzyć (np. postukać w podłogę). Dzieci opowiadają, co słyszały.

3. Następnie wysłuchajmy opowiadania A. Widzowskiej „Łazienki”. E. Stadmüller (przeczytanego przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo).

Olek bardzo lubi chodzić do przedszkola. Najbardziej cieszy go zabawa w ogródku oraz wycieczki. Jednak, kiedy pani wspomniała, że planuje wyjście do Łazienek, Olek posmutniał.
– Do łazienek? Mnie się wcale nie chce siusiu…
– Łazienki Królewskie to znany warszawski park położony wokół pięknego pałacu – wyjaśniła pani.
– A ja już tam byłem… – jęknął Maciuś.
Pogoda była słoneczna, a park okazał się pełen niespodzianek. Dzieci odwiedziły Amfiteatr, gdzie w dawnych czasach odbywały się przedstawienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani powiedziała, że wciąż można tu podziwiać sztuki teatralne i koncerty.
– Ten król miał na imię tak jak ja – ucieszył się Staś.
– Ciekawe, czy lubił frytki…
– Wtedy nie znano frytek – wyjaśniła pani.
W południowej części Łazienek znajdowała się wielka misa, a nad nią rzeźba lwa wypluwającego wodę.
– Zobaczcie, jakie źródełko! – pisnęła Zosia.
– Możemy umyć ręce?
– Oczywiście.
– A ten lew gryzie?
– Nie, to tylko fontanna w kształcie lwiej głowy – uspokoiła ją pani.
– Ja już tu byłem – jęknął po raz drugi, Maciuś.
– Ale marudzisz – zdenerwował się Olek.
W stawie pływały ogromne pomarańczowe karpie. Podczas, gdy pani pokazywała dzieciom sikorki, Zuzia z Kubą postanowili nakarmić karpie resztkami bułki, którą Zuzia zabrała na wycieczkę. Gdy tylko pani to zauważyła, powiedziała dzieciom, że w każdym parku obowiązuje regulamin. W Łazienkach Królewskich zgodnie z regulaminem nie wolno karmić zwierząt i rozsypywać im pokarmu. Nie wolno także dotykać zwierząt w szczególności wiewiórek i pawi.
– Ja już tu byłem – znów odezwał się Maciuś. Nawet wiewiórki nie wywołały uśmiechu na jego buzi. Jednak przy wyjściu z parku, Maciuś zaskoczył wszystkich.
– Tutaj nie byłem! Co to za pan pod żelaznym drzewem? – zapytał, wyraźnie ożywiony.
– To jest pomnik Fryderyka Chopina, polskiego kompozytora i pianisty. A drzewo, pod którym siedzi, to wierzba, symbol Polski.
Maciuś po raz pierwszy uśmiechnął się od ucha do ucha i powiedział:
– Też bym chciał taki pomnik w mojej łazience…
Kolejnym punktem wycieczki była stadnina koni znajdująca się nieopodal Warszawy.
– Konie! – zawołał nagle rozradowany Olek.
Rzeczywiście, za ogrodzeniem spokojnie pasły się konie: brązowe, czarne, nakrapiane i nawet jeden biały. Dzieci mogły je pogłaskać po mięciutkich chrapkach. Były tam nawet dwa kucyki z warkoczykami zaplecionymi na grzywach.
– Może zamiast psa rodzice zgodzą się na konia? – pomyślał Olek.
– Tylko gdzie on by mieszkał? Muszę to jeszcze przemyśleć.

4. Spróbujmy porozmawiać z dziećmi na temat opowiadania zadając np. takie pytania:

− Dokąd dzieci wybrały się na wycieczkę?
− Co znajdowało się w parku w Łazienkach Królewskich?
− Jaki kształt miała fontanna, którą zobaczyły dzieci w parku?
− Jakie zwierzęta dzieci wydziały w parku?
− Jak się nazywa słynny polski muzyk, którego pomnik znajduje się w warszawskich Łazienkach?
− Gdzie dzieci udały się po zwiedzeniu Łazienek?

5. Słuchanie utworu F. Chopina „Mazurek As-dur”.

Potrzebne: komputer z podłączeniem do internetu lub odtwarzacz CD, płyta z utworami Fryderyka Chopina. Zachęcamy dzieci, aby wygodnie położyły się na dywanie, zamknęły oczy i wysłuchały utworu F. Chopina, a następnie opowiedziały, z czym kojarzy im się ten utwór.
W celu odtworzenia utworu F. Chopina można skorzystać ze strony internetowej:
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/composition/detail/id/151.

6. Improwizacja ruchowa do utworu F. Chopina.

Prosimy dzieci, aby słuchając utworu F. Chopina Mazurek As-dur, w dowolny sposób pokazały ruchem to, o czym według nich opowiada muzyka.

7.Wykonajmy kolorowankę – „Chopin”.

https://www.bing.com/search?q=kolorowanka+chopin&form=EDNTHN&mkt=pl-pl&httpsmsn=1&msnews=1&plvar=0&refig=2597543ac3aa491ba01745cbfc7568a1&sp=1&qs=HS&pq=kolorowanka&sk=PRES1&sc=8-11&cvid=2597543ac3aa491ba01745cbfc7568a1&cc=PL&setlang=pl-PL

8. Zabawa matematyczna „Duży, średni, mały”.

Dla dziecka: zestaw trzech papierowych domków różnej wielkości (wyciętych przez rodzica), kartka, klej.
Dzieci układają domki rosnąco (od najmniejszego do największego), a następnie malejąco (od największego do najmniejszego) i przyklejają je na kartce. Głośno nazywają domki: duży, średni, mały i przeliczają je.

9. Praca plastyczna „Moja miejscowość”.

Potrzebne będą: arkusz papieru formatu A3 lub A4, kartki z papieru kolorowego, gazety, nożyczki, klej, kredki, kawałki bibuły i folii aluminiowej.
Informujemy dzieci, że dziś wykonają obrazek przedstawiający ich okolicę. Wspólnie ustalamy, jakie miejsca chcą przedstawić na obrazku i w jaki sposób go wykonają. Dzieci wycinają lub wydzierają z papieru i gazet domy, bloki, szkołę, przedszkole, postacie ludzi, samochody, przyklejają folię aluminiową/bibułę jako ulice. Pastelami lub kredkami dorysowują charakterystyczne obiekty znajdujące się w najbliższej okolicy.

Zabawa plastyczna Dorysuj brakujące elementy.

Rysunek domu: prostokątny kształt domu, trójkątny dach, po bokach dwa okna z brakującymi elementami. Dzieci kończą rysować zgodnie z poleceniami Rodzica:
− Pomiędzy oknami dorysujcie drzwi.
− Na dachu dorysujcie komin.
− Przed domem narysujcie chodnik.
− Obok domu dorysujcie garaż.
− Nad domem – słońce.
− Za domem rośnie las.


10. Podajemy Państwu różne rodzaje zabaw (wszystkie lub do wyboru w miarę posiadanych w domu materiałów potrzebnych do wykorzystania ):

Zabawa konstrukcyjna „Moja miejscowość”.

Klocki różnego rodzaju i różnej wielkości. Dzieci budują z klocków (różnego rodzaju i różnej wielkości) budowle przypominające te, które znajdują się w ich najbliższej okolicy.

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Moja miejscowość”.

Dzieci poruszają się swobodnie po pomieszczeniu. Kiedy Rodzic klaśnie i wypowie nazwę miejscowości, w której mieszkają, dzieci podskakują, a kiedy wypowie inną nazwę – kucają.

Zabawa badawcza „Co jest słodkie, a co słone?”

Dwie szklanki z ciepłą wodą, dwie łyżeczki, sól, cukier.
Dzieci wsypują produkty do kolejnych szklanek i mieszają je łyżeczkami. rodzic pyta o to, dlaczego ich zdaniem cukier i sól zniknęły. Dzieci próbują powstałych roztworów, określając ich smak.

Zabawa badawcza „Powietrze jest bardzo ważne”.

Dwa słoiki różnej wielkości, dwie małe świeczki, dwa talerzyki, zapałki/zapalniczka. Stawiamy świeczki na talerzykach i podpalamy ich knoty. Następnie przykrywamy je słoikami i wspólnie z dziećmi obserwujemy, gdzie świeczka zgaśnie szybciej. Dzieci mogą podać swoje wnioski. Możemy wytłumaczyć, że tam, gdzie był mniejszy słoik, było mniej tlenu, a w większym słoiku było go więcej.

Zabawa językowa „Jaki jest ogień?”

Świeczka, zapałki/zapalniczka. Podpalamy knot świeczki i stawiamy ją w bezpiecznej odległości od dzieci. Zadajemy pytanie: Jaki jest ogień? Słuchamy wypowiedzi dzieci.

Zabawa popularna „Nie chcę cię znać” (melodia popularna).

Nie chcę cię, nie chcę cię, nie chcę cię znać!
Chodź do mnie, chodź do mnie, rączkę mi daj.
Jedną mi daj, drugą mi daj
i już się na mnie nie gniewaj.
Dziecko z rodzicem lub rodzeństwem stają przodem do siebie, wykonują gest machania na pożegnanie i oddalają się od siebie. Następnie przywołują się gestem i zbliżają do siebie. Podają sobie najpierw jedną rękę, następnie drugą i obracają się w kole.

Zabawy na świeżym powietrzu

Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zwiedzamy Łazienki Królewskie”.
Zapraszamy dzieci na wycieczkę do parku w Łazienkach w Warszawie. Dzieci najpierw jadą autokarem – biegają, naśladując trzymanie w rękach kierownicy, następnie idą do parku. Potem biegają po parkowych alejkach, naśladując ruchem zwierzęta, które można spotkać w parku: wiewiórkę, pawia, ptaki. Zamieniają się w pomnik – wymyślają ciekawe pozy i zastygają w bezruchu. Następnie wracają do autokaru, wsiadają do niego i jadą, naśladując trzymanie w rękach kierownicy.

11. Prosimy, aby dzieci posłuchały piosenki „Grzeczne słówka” i w miarę możliwości nauczyły się jej fragmentu, bądź całości. (wszystko robimy na miarę możliwości dziecka).

https://www.bing.com/videos/search?q=piosenka+grzeczne+s%c5%82%c3%b3wka&docid=608035813958879831&mid=C0BEA45FDCCA05A41E28C0BEA45FDCCA05A41E28&view=detail&FORM=VIRE

1. Dziękuję, przepraszam i proszę,
Trzy słówka za małe trzy grosze!
I grzeczny królewicz i grzeczna królewna
Znają te słówka na pewno! 2. Trzy słówka za małe trzy grosze
Dziękuje, przepraszam i proszę,
To przecież niewiele kosztuje
Gdy powiesz uprzejmie dziękuję 3. Korona ci z głowy nie spadnie na pewno
Nawet gdy jesteś królewną
Trzy słówka za małe trzy grosze
Dziękuje, przepraszam i proszę!

Rozmowa na podstawie tekstu piosenki.
− jakie magiczne słowa są wymienione w piosence?
− dlaczego te słowa są magiczne?

12. Oglądanie zdjęć/obrazków strojów ludowych, potraw itp. z najbliższej okolicy.
Powtarzanie po rodzicu nazw elementów strojów, potraw, określanie np. ich kolorów, zawartych na nich wzorów.

https://www.bing.com/images/search?q=stroje%20ludowe%20z%20mazowsza&qs=n&form=QBIR&sp=-1&pq=stroje%20ludowe%20z%20mazowsza&sc=0-24&sk=&cvid=6293BDA528EC4D02BB8A57D6BDE62161
13. Kolorowanka wzory ludowe z mojej okolicy.
https://www.superkid.pl/kolorowanki-stroje-ludowe

Przypominam o materiałach do wykorzystania dotyczące zarówno aktualnego tematu, jak i tematów już przekazywanych Państwu i realizowanych z dziećmi.

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/kto-ty-jestes

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/woda-zrodlo-zycia

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/wiosna-00

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/jestem-malym-ekologiem

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/swiateczne-zwyczaje


Życzymy miłej pracy i powodzenia !Witam . Realizujemy w dalszym ciągu temat Moja ojczyzna.


1. Zabawy stolikowe – Segregowanie.

Spinacze do bielizny: białe i czerwone, 2 talerze papierowe. Jeśli ktoś nie posiada zaproponowanych przedmiotów , można zastąpić innymi rzeczami w kolorach biały i czerwony i zwykle talerzyki lub koszyczki .
Dzieci,, wykonują zadania ćwiczące sprawność i precyzję dłoni pierwsza propozycja dzieci: przypinają do krawędzi talerzyka, naprzemiennie, spinacze do bielizny w kolorach białym i czerwonym. Druga propozycja . Można także segregować kolory czerwony do czerwonego , biały do białego .

2. Flaga Polski, obrazki przedstawiające flagi państw, w tym Polski.

Rodzic demonstruje dzieciom flagę Polski i mówi o symbolice barw narodowych, o tradycji wywieszania flagi z okazji świąt państwowych i że 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Rodzic pyta, gdzie dzieci widziały flagę Polski.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.
Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.

3. Dzieci rozpoznają flagę Polski wśród kilku różnych obrazków flag.

4. Rodzic pokazuje dzieciom flagę Polski. Następnie prezentuje dzieciom zdjęcia z uroczystości, np. państwowych, na których jest widoczna flaga naszego kraju.

Rodzic. może skorzystać z publikacji Biało-czerwona na stronie MEN, ze strony internetowej:
http://www. kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/informacje-biezace/11343,Dzien-Flagi-publikacja- Bialo-czerwonaquot.html)

5. Zabawa konstrukcyjna Budujemy Polskę.

układa na podłodze kontur granic Polski, kontur może być wykonany np. Ze sznurka, narysowany na kartonie itp. Wedle wyobraźni a zadaniem dziecka jest wypełnieniu go różnego rodzaju budowlami z klocków. Dzieci omawiają, co zbudowały. Proszę również podczas zabawy wspomnieć które miasto jest stolica Polski.

6. Rodzic prezentuje dzieciom godło Polski . Prosi, aby dzieci opisały wygląd i powiedziały, gdzie można zobaczyć symbole narodowe.

7. https://biblioteka-piaseczno.pl/diy-zrob-cos-z-niczego-orzel-bialy/
( praca plastyczna orzeł biały , godło polski )

8. Słuchanie hymnu narodowego. Proszę również o porozmawiania z dziećmi na temat jak zachowujemy się podczas słuchania hymnu, co to jest hymn Polski

9. Nagranie Mazurka Dąbrowskiego.

10. Karty pracy

https://rodzicielskieinspiracje.pl/wp-content/uploads/2020/04/polska-karty-pracy_6.jpg

11. Przypominamy o piosence „ JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”. ( youtube . pl)
Tydzień 6

Wasze ciocie witają Was ponownie w kolejnym naszym spotkaniu.

Tematem przewodnim w nadchodzącym tygodniu będzie „Moja Ojczyzna”.
(przypominamy, że treści i ich ilość realizujemy dostosowując je do możliwości dziecka)


1. W celu usprawnienia aparatu artykulacyjnego naszych dzieci zapraszamy do wspólnego wykonania ćwiczeń logopedycznych:

Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.(potrzebne będzie lusterko dla dziecka). Demonstrujemy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie, a dzieci je naśladują.

Kolory flagi – Rodzic podaje kolory flagi. Gdy mówi biały – dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, gdy mówi czerwony – język opuszczają na dolną wargę.

Chorągiewki – tak jak chorągiewki poruszają się na wietrze, tak dzieci poruszają językiem po górnej wardze, od jednego kącika ust do drugiego.
Lech, Czech, Rus jadą na koniach – dzieci naśladują osobno stukot kopyt koni każdego z bohaterów legendy. Przyklejają szeroko ułożony język do podniebienia i odbijają go, jednocześnie ściągając wargi w dziobek i rozciągając szeroko.

Orzeł – dzieci wysuwają język do przodu, unosząc jego czubek do góry, i poruszają nim na boki, tak jak orzeł swymi skrzydłami.
Wędrówka po Polsce – przy szeroko otwartej jamie ustnej dzieci wysuwają język do przodu i poruszają nim do góry, w dół, w prawą stronę, w lewą stronę.

Ćwiczenia ortofoniczne Odgłosy przyrody.

Dzieci powtarzają za rodzicem.: bzyczenie osy (bzzz, bzzz), odgłos wiatru (fiu, fiu), chód konia (kląskanie). Odgłosy mogą być powtarzane w różnych kombinacjach (np. odlot ptaków – śpiew ptaków – chód konia).

2. Zagadka. Recytujemy zagadkę i prosimy dziecko o podanie rozwiązania.

Wisi wysoko.
Biało-czerwona.
Często z wiatrem musi się zmagać.
To symbol Polski, to nasza… (flaga).

3. Następnie wysłuchajmy opowiadania E. Stadmüller „Biało-czerwone”.(przeczytanego przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo).

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej grupa średniaków przygotowała inscenizację legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Kuba grał Czecha, Bartek – Rusa, a Olek – Lecha.
Prawdę mówiąc, była to jego pierwsza tak poważna rola, więc bardzo się przejmował i wciąż powtarzał: – Chodźmy ku północy, serce mi mówi, że tam znajdziemy nasz nowy dom. Jego wierny lud – czyli Oskar z Karolem i Kubą oraz Basia, Malwinka, Wiktoria i Ania – ufnie podążał za nim. Nagle wszyscy zatrzymali się, bo oto ich oczom ukazał się wspaniały widok. Wyświetlał się on na ścianie, a przedstawiał leśną polanę o zachodzie słońca. Na środku tej polany rósł potężny dąb, a w jego konarach widać było gniazdo orła. Piękny biały ptak siedział w nim z rozłożonymi skrzydłami, zupełnie jakby chciał ochronić swe pisklęta przed niebezpieczeństwem.
– Oto nasz znak! – wołał Olek. – I nasze barwy!
W tym momencie na ścianie pojawił się kolejny obraz przedstawiający polską biało-czerwoną flagę i godło narodowe – białego orła w złotej koronie na czerwonym tle.
Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci z przedszkola. Ada też.
Po obiedzie grupa Olka robiła chorągiewki. Zadanie polegało na przyklejeniu biało-czerwonej karteczki do cienkiego patyczka. Z początku szło to opornie, ale już przy trzeciej chorągiewce wszyscy nabierali wprawy. – Kto chce, może sobie zabrać do domu kilka chorągiewek i patyczków – zachęcała pani.
– Będzie można 2 maja udekorować nimi okno albo balkon… Niech wszyscy widzą, że cieszymy się z tego, że jesteśmy Polakami. Olkowi nie trzeba było dwa razy tego powtarzać. Nie namyślając się zbyt długo, wpakował cały plik chorągiewek i garść patyczków do swojej tekturowej teczki i zabrał do domu.
Do wieczora bawił się świetnie z Adą, grał z tatą w piłkę, pomagał mamie robić kisiel. Dopiero następnego dnia przypomniał sobie o chorągiewkach.
– Jutro święto flagi! – zawołał przerażony. – A ja zapomniałem o moich chorągiewkach. Pani powiedziała, że trzeba udekorować nimi dom. Sam przecież wybrałem te kolory…
Ada poważnie kiwnęła główką.
– Był księciem Lechem – poświadczyła zgodnie z prawdą.
– I co teraz? – zapytał tato.
– Będę je sklejał – oświadczył mężnie książę Lech.
Niestety, szybko okazało się, że kleją mu się palce. Mama z tatą popatrzyli na niego i… zabrali się do roboty. Tym razem chorągiewki powstawały w ekspresowym tempie. Zanim zapadł zmrok, okna i balkon były udekorowane, a szczęśliwy książę Lech chrapał w najlepsze. Może śnił mu się kołujący wysoko na niebie orzeł z biało-czerwoną chorągiewką w dziobie? Kto to wie?

4. Spróbujmy porozmawiać z dziećmi na temat opowiadania zadając np. takie pytania:

− Jak Olek świętował Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?
− Jakie kolory ma flaga Polski?
− Jaki ptak jest symbolem narodowym Polski?
− Co sklejał Olek w domu z rodzicami?
− Co udekorowali rodzice chorągiewkami?
− Po co ludzie dekorują flagami swoje domy?
− Jak się nazywa kraj, w którym mieszkamy?

5.Wykonajmy kartę pracy, cz.2 str.15 –Kolory flagi (rysowanie po śladzie flagi i kolorowanie jej według wzoru. Kolorowanie plam i podawanie nazw użytych kolorów.)

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf

6. Aby utrwalić dzieciom znajomość symboli narodowych zaproponujmy wspólne oglądanie filmu edukacyjnego „Polak mały” (ze strony Instytutu Pamięci Narodowej).

Film znajduje się na stronie internetowej:

http://ipn.znadplanszy.pl/2015/04/08/polak-maly-za-darmo/

Po projekcji filmu spróbujmy jeszcze raz omówić symbole narodowe, ich nazwy i wygląd.

7. Spacerując po najbliższej okolicy wspólnie poszukujmy symboli Polski np. na budynkach urzędów itp.

8. Zabawa matematyczna „Ile kropek ma biedronka?”

Potrzebna będzie biała kartka papieru i kredki: czerwona i czarna. Rodzic rysuje na kartce czerwoną kredką kształt biedronki, a czarną – kropki na jednej połowie. Prosi dziecko, by dorysowało tyle samo kropek po drugiej stronie. Razem liczą kropki.

9. Praca plastyczne:

„Polska w kolorach” - ćwiczenia małej motoryki.
Potrzebny kontur Polski namalowany na brystolu lub zwykłej kartce, plastelina w kolorach białym i czerwonym.
Rodzic pokazuje, w jaki sposób należy wykonać małe kuleczki z plasteliny. Dziecko odrywa kawałeczki plasteliny, lepi z nich kuleczki i wypełnia nimi kontur Polski: białym kolorem od góry, a czerwonym – od dołu.

https://www.bing.com/images/search?q=kontur+polski+praca+z+plasteliny&qpvt=kontur+polski+praca+z+plasteliny&FORM=IGRE

„Symetryczne wzory”.
Potrzebne będą: farby, pędzle, kontur biedronki (złożone na pół), kredki.
Dzieci na jednej połowie malują grubą warstwą czarnej farby kropki biedronki. Składają prace na pół, wzdłuż zagięcia i mocno dociskają dłonią – odbijają namalowane wzory. Po wyschnięciu kolorują biedronki czerwoną kredką.

Możemy również wykonać biedronkę według własnego pomysłu, bądź zainspirować się przykładami zamieszczonymi tutaj:

https://www.bing.com/images/search?q=biedronka+praca+plastyczna&qpvt=biedronka+praca+plastyczna&FORM=IGRE
10. Podajemy Państwu różne rodzaje zabaw (wszystkie lub do wyboru w miarę posiadanych w domu materiałów potrzebnych do wykorzystania ):

Ćwiczenia spostrzegawczości „Segregujemy zakrętki”.

Potrzebne: zakrętki plastikowe w różnych kolorach, pojemniki plastikowe.
Rodzic kładzie przed dzieckiem pudełko z zakrętkami, a dziecko segreguje zakrętki według kolorów, wkładając je do pojemników. Nazywa kolory, szacuje, ile zakrętek jest w pojemniku?

Zabawa kreatywna „Biało-czerwone obrazki”.

Potrzebne będą białe i czerwone zakrętki. Rozkładamy przed dziećmi tylko białe i czerwone zakrętki i pytamy, z czym kojarzą się im te kolory. Dzieci mają za zadanie ułożyć przed sobą na dywanie własny obrazek z zakrętek, wykorzystując do tego tylko białe i czerwone zakrętki. Opowiadają o tym, co ułożyły.

Zabawa ruchowa „Biel i czerwień”.

Klaszczemy rytmicznie w dłonie, a dzieci przeskakują z nogi na nogę po całym pomieszczeniu. Gdy przestajemy klaskać, dzieci podbiegają do czegoś czerwonego lub białego znajdującego się w pomieszczeniu. Przy kolejnych powtórzeniach zabawy dzieci dotykają przedmiotów inną częścią ciała, np.: dłonią, palcem wskazującym, łokciem, czołem.

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Przyjmij postawę”.

Potrzebne nagranie Mazurka Dąbrowskiego ( you tube.pl)
Zapoznajemy dzieci z nagraniem Mazurka Dąbrowskiego, zwracając uwagę, że to hymn naszego kraju. Pokazujemy postawę, jaką należy przyjąć podczas słuchania i/lub śpiewania hymnu Polski.
Następnie dzieci w dowolny sposób poruszają się po pomieszczeniu, a gdy usłyszą hymn Polski, przyjmują za Rodzicem postawę na baczność.

Zabawa ruchowa – ilustrowanie czynności ruchem.

Rodzic mówi jak można spędzać wolny czas, np. jeździć na rowerze, pływać łódką. Dzieci demonstrują ruch, np.: jazda na rowerze – w leżeniu na plecach wykonują rowerek, pływanie łódką – w siadzie skrzyżnym pochylają rytmicznie tułów i wiosłują rękami, pływanie w jeziorze lub morzu – w leżeniu na brzuchu – zagarnianie wody szerokimi ruchami ramion itp.

11. Prosimy, aby dzieci posłuchały piosenki „ JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”. ( you tube. pl)

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

1. Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
Na pewno w drodze spotka Nas

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

2. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

3. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych pięknych miejsc

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

4. Toruń z daleka pachnie, bo słodki zapach
Pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdańsku
Skąd szarym morzem
Można wyruszyć dalej w świat

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił,
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty

Porozmawiajmy na temat wysłuchanego utworu.
Następnie spróbujmy nauczyć dziecko refrenu piosenki, a jeśli będzie zainteresowane możemy nauczyć je całej piosenki (wszystko robimy na miarę możliwości dziecka).

12. Słuchanie wiersza Z. Dmitrocy „Legenda o warszawskiej Syrence”.

Piękna Syrenka,
Co w morzu żyła,
Raz do Warszawy
Wisłą przybyła.
Zauważyli
Ją tam rybacy,
Gdy przeszkadzała
Im w ciężkiej pracy.

Rybacy dla niej
Życzliwi byli,
Bo się jej pięknym
Śpiewem wzruszyli.
Ale zły kupiec
Złapał ją w wodzie
I potem trzymał
W ciasnej zagrodzie.

Z żalu i smutku
Zaczęła płakać,
Na pomoc przyszedł
Jej syn rybaka.

Syrenka za to
Podziękowała
I bronić miasta
Przyobiecała.
Od tamtej pory
I dniem, i nocą
Służy Warszawie
Swoją pomocą.

Zadajmy pytania:
- Gdzie mieszkała Syrenka?
− Co zrobił Syrence kupiec?
− Kto uratował Syrenkę?
− Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?

Możemy również wysłuchać „Legendy o warszawskiej Syrence” (you tube.pl).

Można wybrać podany link lub wybrać według własnych preferencji
https://www.bing.com/videos/search?q=legenda+o+warszawskiej+syrence+you+tube&ru=%2fvideos%2fsearch%3fq%3dlegenda%2bo%2bwarszawskiej%2bsyrence%2byou%2btube%26%26FORM%3dVDVVXX&view=detail&mid=EA4C6C4CEEF7F38C4E8DEA4C6C4CEEF7F38C4E8D&&FORM=VDRVRV


13.Wykonajmy kolorowankę Syrenki Warszawskiej

https://www.bing.com/search?q=kolorowanka+syrenka+warszawska&form=EDNTHN&mkt=pl-pl&httpsmsn=1&msnews=1&plvar=0&refig=b483c900d152446caaaf4ab8cb4f69a5&sp=6&qs=AS&pq=kolorowanka+syre&sk=PRES1AS5&sc=6-16&cvid=b483c900d152446caaaf4ab8cb4f69a5&cc=PL&setlang=pl-PL

14. Ćwiczenia grafomotoryczne „Wisła”.

Potrzebne tacki z piaskiem lub drobną kaszą.
Dzieci rysują palcami na tackach z piaskiem wzory fal rzecznych z jednoczesnym naśladowaniem szumu wiatru i wody: szszsz...


Życzymy powodzenia !
Tydzień 5 cd.

Witam przesyłam dalszy ciąg tematu:
Dbamy o przyrodę

1. Zabawa dydaktyczna Wiosenny deszcz geometryczny.

Potrzebujemy małe figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru: koło, trójkąt, kwadrat. Wycinamy po dwie sztuki każdej figury ( jedna do demonstracji , druga do wybierania )
Rodzic wybiera jedna z figur , pokazuje dziecku . Zadaniem dziecka jest z pośród pozostałych figur wybrać taka sama , nazwać ją i policzyć ile ma boków, można zapytać o kolor figury.

2. Wykonanie gry planszowej ze starych gazet.

Stare gazety, flamastry lub kredki w pięciu kolorach, taśma przezroczysta, nożyczki, kolorowa kostka do gry, zabawki wybrane przez dzieci (jako pionki).
Dzieci otrzymują stare gazety. Malują na nich flamastrami kropki w pięciu kolorach, takich jak kolory umieszczone na kostce. Rodzic łączy kawałki gazet za pomocą przezroczystej taśmy, wyznacza start i metę. Dzieci wybierają sobie zabawki jako pionki.. Dzieci rzucają kostką, mówią, jaki kolor ona wskazała, i przesuwają swoje pionki na najbliższe pole oznaczone tym kolorem. Wygrywają te dzieci, które jako pierwsze dotrą do mety.

3. Praca plastyczna Papierowe ślimaczki.

Kolorowe gazety, nożyczki, klej, kredki, papier kolorowy.
Dzieci tną papier na paski lub wydzierają paski. ( oczywiście przy pomocy rodziców) Sklejają je ze sobą i nawijają na kredkę ołówkową, by nadać im okrągły kształt. Na końcu paska z jednej strony przyklejają czułki z papieru i dorysowują na nich oczy.

4. Wzory grafomotoryczne – kwiaty

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/wiosna2-1.jpg

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/wiosna3-1.jpg

https://wydawnictwonotes.pl/produkt/rysuj-po-sladzie-i-koloruj-cwiczenia-usprawniajace-piszaca-raczke-dla-dzieci-w-wieku-3-4-lata/

https://a.allegroimg.com/original/0c327c/76bcf72240f49388200a8a44ed6c

5. Układanie puzzli o tematyce przyrodniczej.

Puzzle (lub pocięte obrazki) o tematyce przyrodniczej.

Przykładowy obrazek :

https://redro.pl/obraz-rysunek-dzieci-z-lasu,37303923

Może to być wydrukowany obrazek , wycinek z gazety, kolorowanka coś związanego z przyroda , wystarczy pociąć i wykorzystać jako puzzle .

6. Praca plastyczna Kwiatowy kolaż.

Gazetki ogrodnicze (lub obrazki z kwiatami), nożyczki, klej, kartki.
Dzieci z pomocą rodziców wycinają obrazki z kwiatami, a potem je przyklejają na kart kach, tworząc dowolne kompozycje.

7. Drobne porządki ogrodowe

Naszą propozycją jest razem z dziećmi wykonali drobne porządki w ogrodzie, podlanie kwiatków , czy grabienie, jeśli jest to możliwe sianie lub sadzenie. Oczywiście jest to propozycja dla tych którzy maja warunki do tego , dla osób które nie maja możliwości może to być pielęgnacja roślin w domu lub na balkonach .

8. Rozmowa z dziećmi na temat zachowania się w lasach, parkach, nad rzeką

Proszę porozmawiać wspólnie z dziećmi jak powinnismy zachowywać się w tych miejscach. Czy możemy zostawiać śmieci po sobie, czy możemy hałasować itp.

9. Zabawa sprzątamy las

Zabawa polega na wyobrażeniu sobie , ze znajdujemy się w lesie. Wyszliśmy na wspólny spacer i nagle zobaczyliśmy pełno śmieci …. ( Na podłodze rozłożone są różne odpadki: pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. : makulatura, plastik, szkło. Dzieci oglądają porozrzucane śmieci, omawiają, z czego są zrobione. Wykonujemy pojemniki do segregacji śmieci ( mogą być zwykle torebki foliowe , z właściwym kolorem napisu ) i razem z dziećmi segregujemy śmieci „sprzątając las”.

https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/27177-nowe-zasady-segregacji-odpadow-co-i-gdzie-wrzucamy

10. Odznaka przyjaciela przyrody

http://www.supercoloring.com/sites/default/files/styles/coloring_full/public/cif/2017/10/16-petal-lotus-circle-coloring-page.png

Wykonanie własnoręcznie odznaki „ Przyjaciela przyrody „

Życzymy dobrej zabawy 

Tydzień 5

Witamy ponownie.

Miło nam, że znowu możemy się spotkać. Zapraszamy do naszej dalszej wspólnej pracy. Zaczynamy.

Tematem przewodnim w nadchodzącym tygodniu będzie „Dbamy o przyrodę”.


1. W celu usprawnienia aparatu artykulacyjnego naszych dzieci zapraszamy do wspólnego wykonania ćwiczeń logopedycznych:

Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
(potrzebne będzie lusterko dla dziecka). Demonstrujemy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie, a dzieci je naśladują.

• Rzeka – dzieci naśladują łódkę płynącą po rzece od brzegu do brzegu – poruszają językiem pomiędzy otwartymi kącikami ust. Następnie naśladują odgłos rzeki: plum, plum, plum.
• Rybki – dzieci naśladują rybki, które wyskakują z wody – unoszą czubek języka w stronę nosa, a po chwili opierają go o górne zęby, kilkakrotnie powtarzają ten ruch.
• Pszczółki – dzieci naśladują ruchy latających pszczół – opierają język o wewnętrzną stronę górnych zębów, a następnie język opada do wewnętrznej strony dolnych zębów.
• Miód – dzieci naśladują misia, który zjadł baryłkę miodu i oblizuje się po jego zjedzeniu – prowadzą język ruchem okrężnym po górnej i po dolnej wardze.
• Czyste powietrze – dzieci wdychają świeże powietrze – wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami.
• Wąż – wśród trawy sunie wąż, dzieci naśladują odgłos syczenia węża na głosce sssssss – opierają język o dolne zęby, rozciągają wargi szeroko – jak do uśmiechu. Kontrolują w lusterku, czy język nie wychodzi przed zęby.

2. Segregowanie klocków według jednej cechy (kolor, wielkość, rodzaj).

Klocki różnego rodzaju, pojemniki/obręcze na klocki. Prosimy dziecko, aby posegregowało klocki według określonej cechy, np. wielkości (małe – duże – średnie), koloru lub rodzaju. Dziecko porównuje liczebność klocków, szacuje, których klocków jest mniej, a których więcej. Na koniec tworzy budowle z klocków wybranego rodzaju.

3. Opowieść ruchowa „Wiosenna pobudka”.

Dziecko z rodzicami i rodzeństwem kucają w kole lub samo dziecko kuca (dostosowujemy działanie do sytuacji), lekko pochylają głowy i zamykają oczy. Rodzic rozpoczyna opowiadanie: Jesteście pączkami wiosennych kwiatków, które są uśpione porannym chłodem. Ale gdy poranne słońce dotyka swoimi promykami każdego kwiatu, wtedy budzą się, prostują i rosną – wstajemy, ręce mamy opuszczone. Promienie słońca są coraz cieplejsze i weselsze, zapraszają kwiaty do zabawy –unosimy powoli ręce w górę i odchylamy je lekko do tyłu – rozchylamy płatki do słońca, powoli obracamy się w kole. Zmęczone zabawą, z nadejściem nocy, zamykają płatki i idą spać –opuszczamy ręce, kucamy i zamykamy oczy.

Zagadka.

Recytujemy zagadkę i prosimy dziecko o podanie rozwiązania.

O porządek trzeba dbać,
wiedzą o tym także dzieci.
Do odpowiednich worków
każdy wrzuca… (śmieci)

4. Następnie wysłuchajmy opowiadania E. Stadmüller „Smok Segregiusz”.

„Smok Segregiusz” był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek. – Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – rozmyślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać… O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza? – Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce. Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko. – Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku. – Spróbujmy – zgodził się smok. – Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej. – Rycerski? – zainteresował się tato. – Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… ze śmieciami. – Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia. – Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków. – Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę. – Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci. – Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek. – Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.

5. Spróbujmy porozmawiać z dziećmi na temat opowiadania zadając np. takie pytania:

− Co lubił robić smok Segregiusz?
− Co smuciło smoka?
− Jaki sen miał Olek?
− Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?
− W jaki sposób możemy chronić przyrodę?

6. Zabawa dydaktyczna „Segregowanie śmieci”.

Potrzebne będą kolorowe worki na śmieci: niebieski, żółty, zielony, brązowy, czarny lub pudełka kartonowe lub inne pojemniki dostępne w domu z przyklejonymi kwadratami w kolorach: niebieskim, żółtym, zielonym, brązowym, czarnym, różnego rodzaju śmieci.

Rozkładamy na podłodze śmieci i prosimy dziecko o pomoc w ich posegregowaniu do odpowiednich worków. Prezentujemy 5 kolorów worków (5 pudełek z kolorowymi kwadratami), mówimy i pokazujemy, co należy wkładać do którego koloru.
Kolor niebieski – papier,
kolor zielony – szkło,
kolor żółty – metal i plastik,
kolor brązowy – odpady biodegradowalne,
kolor czarny – odpady zmieszane.
Prezentujemy wiersz B. Szelągowskiej „Kosz na śmieci”, a dziecko go powtarza (możemy powtarzać razem z dzieckiem). Następnie dziecko podnosi z podłogi jeden ze śmieci, mówi, do jakiego worka/pudełka trzeba go włożyć. Pomagamy, jeśli odpowiedź dziecka jest błędna.

Powtarzajmy wiersz.

Kosz się zawsze bardzo smuci,
gdy ktoś papier obok rzuci.
Pamiętają wszystkie dzieci,
by do kosza wrzucać śmieci!,

Zabawa matematyczna „Rabata z tulipanami”.

Potrzebne będą: kubeczki z piaskiem, obrazki kwiatów tulipana naklejone na patyczki, kostka z oczkami (zaklejone odpowiednie oczka). Dziecko rzuca kostką, wybiera odpowiednią liczbę (wskazaną przez kostkę) obrazków tulipanów i wkłada do kubeczka. Następnie przelicza tulipany.

Zabawa dydaktyczna z liczeniem –„Ławica rybek”.

Potrzebne będą: kostka do gry (z odpowiednią liczbą oczek), sylwety kolorowych rybek, kolorowe kartki z zadaniami do wykonania.
Rodzic rozkłada na podłodze sylwety rybek (jedna za drugą). Dziecko rzuca kostką, liczy kropki i przechodzi o tyle rybek dalej, ile kropek wskazała kostka. Zależnie od koloru rybki, na której stanie, wykonuje zadania z kartki w tym samym kolorze.

Zadanie czyta Rodzic.

Przykłady zadań dla dzieci:

− Wykonaj (liczba) głębokich oddechów nosem lub ustami.
− Nabierz powietrza w policzki i wypuść gwałtownie, uderzając lekko piąstkami w policzki.
− Wypuszczaj wolno powietrze ustami (rodzice liczą głośno, ile to trwało).
− Nabierz powietrza i wypuszczaj je porcjami, przekręcając głowę z lewej strony na prawą stronę (pokazuje Rodzic) i wypowiadając na wydechu: hu, hu, hu, hu.7. Zabawy twórcze z zastosowaniem gazet.

Stare gazety.

Rodzic daje dzieciom stare gazety i zadaje pytanie: Co możemy zrobić ze starej gazety? Dzieci podają pomysły i wspólnie je wykonują, np. rolują gazetę, tworzą lunetę i oglądają przez nią świat; dmuchają na gazetę trzymaną w jednej dłoni; zgniatają ją w kulkę i podrzucają do góry; rozwijają gazetę i ją prostują; kładą na podłodze i przeskakują przez gazetę obunóż; klaszczą w dłonie, trzymając gazetę; szeleszczą nią; uderzają w gazetę rytmicznie, jednym palcem.

8. Prace plastyczne: „Kolorowe obrazki z zakrętek”.

Potrzebne będą: kartka z bloku technicznego, klej magic, kredki, plastelina, zakrętki.
Z zakrętek dzieci układają obrazki według własnych pomysłów. Pokazują je rodzicowi, a następnie przyklejają klejem do kartek. Na koniec dorysowują lub dolepiają z plasteliny brakujące elementy. Może to być na przykład gąsienica na liściu, kwiatek, samochód, ślimak.
Następnie dzieci opisują wykonane przez siebie prace.

„Czapka z gazety” techniką origami.

Potrzebna będzie strona gazety.

Dzieci składają wraz z rodzicem czapkę z gazety (instruktaż znajdziemy na You Tube).

„Ptak cudak” z recyklingu Wyprawka karta 10 do wydrukowania

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-wyp.pdf

Przygotuj: kartę pracy (elementy obrazka ptaka cudaka), klej, papierowy talerz.
Rodzic wycina z karty elementy obrazka ptaka cudaka. Na środku talerza przyklej dziób: złóż go wzdłuż linii i posmaruj klejem zaznaczoną część – dziób powinien wystawać (według instrukcji).

9. Ćwiczenia oddechowe „Rybki w wodzie”.

Potrzebne będą: słoik z wodą, słomki, małe kawałki papieru w kształcie rybek. Dzieci za pomocą słomek umieszczają papierowe rybki w wodzie (słoiku z wodą). Mogą przenieść tam kilka rybek.

Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody. Potrzebne będą: słomka, miseczka z wodą.
Dziecko siadaj przy stoliku. Otrzymuje swoją miseczkę z wodą i słomkę. Według instrukcji rodzica dziecko próbuje zrobić fale na wodzie (dmucha delikatnie na powierzchnię wody) lub puszcza bąbelki (zanurza słomkę i dmucha w nią).

10. Zabawa ruchowa z elementem celowania – Rzut do kosza.

Gazeta dla dziecka, kosz lub inny pojemnik.
Dzieci zgniatają gazety w kulki. Podrzucają je do góry i starają się złapać. Następnie Rodzic stawia na środku kosz. Zadaniem dzieci jest rzucić/trafić swoją kulą do kosza.

11. Prosimy, aby dzieci posłuchały piosenki „Piosenka ekologiczna” (sł. i muz. J. Kucharczyk) i w miarę możliwości nauczyły się jej w ciągu tego tygodnia.

https://www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#oiaa ( cykl Olek i Ada A,A+ cz.2; wybieramy piosenkę pt. „Piosenka ekologiczna”)

1. Dymią kominy wielkich fabryk,
płynie brudna woda do rzek.
Chcemy oddychać powietrzem czystym,
czystą wodę mieć.
Ref.: Czysta woda zdrowia doda
– to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda
– tobie, tobie i mnie.
2. Smog już pokrywa niebo całe
szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest coraz mniej rybek.
Kto to widział, kto?
Ref.: Czysta woda...

Porozmawiajmy na temat wysłuchanego utworu.

− Co robią kominy wielkich fabryk?
− Jak myślicie – dlaczego do rzek płynie brudna woda?
− Co to jest smog?
− Dlaczego w rzece jest coraz mniej rybek?
− Dlaczego tak ważne jest, żeby woda wokół nas była czysta?
− Czy melodia tej piosenki zachęca do maszerowania czy do spania?

Prosimy, aby dziecko z Państwa pomocą wybrało sobie w internecie dowolną kolorowankę o ekologii, którą będzie chciało pokolorować.

Przykłady ćwiczeń ruchowych.

Dzieci:

• maszerują po kole, zmieniają kierunek marszu, • po zatrzymaniu się wykonują przysiady, • ustawione przodem do środka koła, wykonują skłony, • rozkładają ramiona w bok, • wykonują wymachy jak przy pływaniu żabką, • pochylają tułów do przodu, robią wymachy w przód, naprzemiennie raz jedną ręką, raz drugą – jak przy pływaniu kraulem, w podskokach wykonują pajacyki, • uginają lekko nogi, opierają dłonie na udach nad kolanami i wykonują koła – na zewnątrz i do wewnątrz, • kładą ręce na biodrach i wykonują biodrami koła w obydwie strony, • stoją w postawie wyprostowanej i kręcą głową: do przodu, do tyłu, na boki.

Przypominamy, że przedstawione zadania realizujecie Państwo w miarę możliwości swoich dzieci.

Życzymy powodzenia !


Tydzień 4

Temat: Wiosna na wsi

Witam


1. Proszę obejrzeć wspólnie z dziećmi książki , filmy , zdjęcia związanych ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Następnie bardzo proszę po rozmawiać na temat tych zwierząt : Nazwa zwierzątka , kolor, naśladowanie odgłosu .

2. Ćwiczenie logopedyczne usprawniające narządy mowy – język , wargi i żuchwę .
Lusterko dla każdego dziecka.

Rodzic demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

• Jedziemy na wieś – dzieci wibrują wargami – naśladują samochód jadący na wieś.
• Konik – dzieci naśladują kląskanie konika: mocno przyklejają język ułożony szeroko przy podniebieniu ii odklejają go zdecydowanym ruchem. Pracy języka towarzyszy praca warg, które raz są szeroko
rozłożone, a raz ułożone w dziobek.
• Krowa – dzieci naśladują ruchy żucia, poruszając dynamicznie żuchwą.
• Kot oblizuje się po wypiciu mleka – dzieci przesuwają językiem po górnej i po dolnej wardze, przy
szeroko otwartej jamie ustnej.
• Pies gonił kota i bardzo się zmęczył – dzieci wysuwają język na brodę i dyszą.
• Świnka – dzieci wysuwają wargi mocno do przodu, naśladują ryjek świnki.
• Myszka bawi się w chowanego – dzieci wypychają policzki czubkiem języka od wewnętrznej strony:
raz z jednej, raz z drugiej strony.
• Miotła – dzieci naśladują gospodarza zamiatającego podwórko, przesuwając język od jednego do
drugiego kącika ust, przy szeroko otwartych wargach.

3. Quiz wiedzy . Zwierzęta na wiejskim podwórku

Obrazki zwierząt żyjących na wsi i w zoo, dwustronne obrazki uśmiechniętej buzi i smutnej buzi, przyklejone na patyku.
Rodzic . pokazuje obrazek zwierzęcia, dzieci podają jego nazwę i odpowiadają na pytanie: Czy to zwierzę żyje na wiejskim podwórku? Dzieci pokazują obrazek uśmiechniętej buzi, jeśli uważają, że tak, a smutnej buzi, jeśli uważają, że nie.

4. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Nauka pływania.

Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury.
Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływa- nia były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia.
– Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś. – A dlaczego nie przyszły świnki?
– Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku – wyjaśnił pies.
– A konie i krowy?
– One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu.
– A króliki i koty? – dopytywał się Ptaś.
– Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie.
– Całe szczęście, że jest chociaż kurczak – powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaczka Pazurka.
– Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć... – szepnął kurczak.
– Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu? – zdziwił się Ptaś.
– Chciałbym, ale... kurczaczki i kurki nie potrafią pływać.
– Ja potrafię! – pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy. – Umiem pływać żabką, delfinem, kraulem i pieskiem – pochwaliła się.
– Pieskiem to pływam ja! – oburzył się Merduś.
Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu.
– Zaraz cię nauczę – powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami. – A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą!
– Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody – powiedział kurczaczek.
– Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest.
– Ale ja się boję...
– Nie bądź tchórzem.
– Dajmy mu spokój – powiedział pies. – Ma prawo się bać.
– Merduś ma rację – powiedziała żaba Kumcia. – Niech kurczak stoi i patrzy.
– Wszystkie ptaki to superpływaki! – stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody.
Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kur- czaczka swoim białym skrzydłem i powiedziała:
– Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozu- miesz, że to niebezpieczne?
– Tak...
– Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły?
– Nie...
– A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł? – Bałbym się.
– No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego.
– Przepraszam – szepnął zawstydzony Ptaś.
– Brawo. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich: słowa przepraszam.

5. Kolorowanki.

https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-2TBf-oN8g-o5Jz_zwierzeta-na-wsi-664x442-nocrop.jpg

https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2019/12/krowa-350x300.png

https://www.superkid.pl/kolorowanki-zagroda-wiejska

6. Proszę o przesłuchanie piosenki pt „Wiosna na wsi”

https://www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#oiaa
( cykl Olek i Ada AA+ cz 2 . Wybieramy piosenkę wiosna na wsi )

Kogut głośno pieje, gładzi piękne pióra.
– Ko, ko, jestem głodna – woła pani kura.
Ref.: Kukuryku, ko, ko, ko,
gę, gę, gę, kwa, kwa, kwa, mu, mu, iha, iha.
Kto nam dziś śniadanie da?
2. Na podwórku gęsi
i małe kaczuszki tup, tup przytupują,
mają puste brzuszki.
3. Idzie pan gospodarz, ciężki worek niesie,
szur, szur sypie ziarna, wszyscy głodni przecież.
Ref.: Kukuryku...
4. Z gospodarzem wiosna cichutko przybyła
i pachnącą trawą
łąkę ozdobiła.
Ref.: Kukuryku...
5. Pasą się owieczki, krowy i barany,
jest już z nami wiosna, świat się cieszy cały.
Ref.: Kukuryku...


7. Zabawa zgadnij , co to za przysmaki . W trakcie zabawy proszę po rozmawiać z dziećmi od jakiego zwierzątka mamy dany produkt .

• Zabawa Zgadnij, co to za przysmak.

Ser żółty, ser biały, serek topiony, masło, talerzyki, plastikowe widelce To są oczywiście propozycje mogą być artykuły inne , które Państwo macie w lodowce i pochodzą od zwierząt wiejskich.
Rodzic prosi, aby dzieci umyły ręce i poczęstowały się produktami znajdującymi się na talerzykach. Po degustacji Rodzic prosi, aby dzieci nazwały wszystkie produkty i opisały ten, który im najbardziej smakował (mogą uzasadnić swój wybór).
W sytuacji alergii zabawa również się może odbyć zastępując produkty , takimi jakie dziecko jada. 

8. Zabawa w kalambury.

Zabawa polega na tym, ze jeden z członków rodziny wybiera w myśli jedno zwierzątko żyjące na wsi , które ma udawać , ale bez użycia głosu. Jedna osoba prezentuje ruchy zwierzęcia , a pozostali odgadują jakie to zwierze .

9. Karta pracy.

http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_kp_3_2/mobile/index.html#p=27

http://old.mac.pl/UserFiles/egzemplarze_okazowe_2018/przedszkole/olekiada/oa_kp_3_2/mobile/index.html#p=29

10. Zagroda dla zwierząt .

Zabawa może mieć charakter konstrukcyjny : z klocków, lub innych elementów budujemy zagrodę dla zwierząt . Jeśli to możliwe najlepiej całe gospodarstwo . Ustawiamy figurki zwierząt.
Nasza zagroda może być tez w formie plastycznej . Duży karton jako podłoże i wykonujemy zagrody, domki oraz nasze zwierzątka . Mogą być wydrukowane wtedy zwierzęta. Wedle wyobraźni 


11. Zabawa ruchowa z elementem rzutu – Zwierzęta na wsi.

Piłka, balon itp.
Wybrana osoba bierze piłkę podaje nazwę zwierzęcia i rzuca piłkę do wybranej osoby. Jeśli wybrana osoba usłyszy nazwę zwierzęcia mieszkającego na wsi, musi złapać piłkę. Jeśli Osoba rzucająca poda nazwę zwierzęcia żyjącego w zoo, nie powinno się łapać piłki. Jeśli ktoś złapie piłkę wykonuje ćwiczenie ruchowe wskazane przez osobę rzucającą piłkęZabawa bieżna Koniki.

Dzieci naśladują ruchem koniki, jednocześnie klaskając językiem. Koniki szybko biegają po łące, powoli wspinają się pod górkę i szybko zbiegają z górki. ( zabawa może być wykonywana w miejscu lub na podwórku )

Miłej zabawy ;) .

Tydzień 3

Witam przesyłam dalsza część tematu Wielkanoc.

1. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Wielkanocny stół”

Nadeszła Wielkanoc.
Czas wielkiej radości!
Już stół wielkanocny
czeka na swych gości.
Pełno na nim potraw:
kiełbaska i żurek,
baba lukrowana,
tuż obok mazurek…
Dom pachnie czystością,
porządki skończone.
Czas na odpoczynek.
Wszystko już zrobione!
Święconka na stole,
a spośród pisanek,
jak każe tradycja
, wystaje baranek!
To czas na życzenia,
na chwile radości
i niech w naszych
sercach miłość ciągle gości.

• Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. − Jakie potrawy znajdują się na wielkanocnym stole? − Dlaczego ludzie sprzątają przed świętami w domach? − Co znajduje się w koszyczku ze święconką? − Dlaczego ludzie w czasie świąt są na ogół weseli i mili dla innych?

2. Rozmowa na temat co znajduję się w koszyczku Wielkanocnym

Rodzic pokazuje dzieciom zawartość ustrojonego koszyczka: cukrowego baranka, czekoladowego zajączka, kurczaczka, i mówi, że małe zwierzątka są symbolem odradzającego się życia i symbolem świąt wielkanocnych. Dzieci oglądają je, podają ich nazwy, mówią, z czego są zrobione.

3. Zabawa ortofoniczna : Zwierzęta z wielkanocnego koszyczka

Wiklinowy koszyczek, cukrowy baranek, kurczaczek z waty, pisanka z namalowanym kogutem. Dzieci naśladują głosy i ruchy zwierząt, które pokazuje rodzic, wyjmując je z koszyczka (kurczątko: pi, pi, pi – kucają i poruszają ugiętymi w łokciach rękami jak skrzydełkami, baranek: bee, bee, bee – czworakują, kogucik: kukuryku – stają i uderzają o uda dłońmi prostych rąk.

4. Pokaz kół – małych i dużych. Nazywanie figur i określanie wielkości .

5. Wykonanie kurczaka : Żółte koła, kredki lub flamastry , klej, czerwony papier kolorowy, nożyczki. Dzieci: − na żółtym kole rysują oczy i przyklejają trójkątny dziób wycięty z czerwonego papieru. Dzieci nazywają co powstało po wykonanej pracy.

Bardzo fajny pomysł na dekoracje stołu Wielkanocnego .

6. Praca plastyczna: króliczek z rolek po papierze toaletowym

https://miastodzieci.pl/zabawy/kroliki-z-rolek-po-papierze-toaletowym/

7. Uszy królika- opaska z uszami królika

https://miastodzieci.pl/zabawy/uszy-krolika-do-druku/

8. Bajka o Wielkanocy

https://www.bajkidoczytania.pl/wiosenna-bajka-wielkanocna

9. Karty pracy :

https://i0.wp.com/www.mama-bloguje.com/wp-content/uploads/2016/03/kropki-zając.jpg?resize=342%2C484

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/03/SZLACZKI1.jpg

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/KARTY-PRACY-WIELKANOC-2.jpg

10. Dekoracje i ozdoby na święta . Jak wykonać zajączka wielkanocnego z ręcznika.
https://www.youtube.com/watch?v=bKLCYcsvE54Moi drodzy.
Zbliża się Wielkanoc, która w tym roku będzie jakże inna niż zwykle. Dzieciom z pewnością będzie trudniej zrozumieć, dlaczego mimo pięknej pogody i nadchodzących Świąt powinny pozostać w domu? Aby ułatwić zrozumienie tej trudnej i niebezpiecznej sytuacji proponujemy zapoznanie dzieci z książeczką o koronawirusie. Mamy nadzieję, że pozwoli ona choć trochę zrozumieć małemu człowiekowi jak wiele w tej sytuacji zależy od nas i naszego zachowania.
Pozdrawiamy. Wasze ciocie.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Tematem przewodnim w nadchodzącym tygodniu będzie „Wielkanoc”.

Miło nam, że znowu możemy się spotkać. Zapraszamy do naszej dalszej wspólnej pracy. Zaczynamy.
(zachęcamy, aby w miarę możliwości do środy wykonać poniższe zadania)

1. W celu usprawnienia aparatu artykulacyjnego naszych dzieci zapraszamy do wspólnego wykonania ćwiczeń logopedycznych:
Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
(potrzebne będzie lusterko dla dziecka). Demonstrujemy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie, a dzieci je naśladują.
Jajko – dzieci otwierają i zamykają wargi, układając je tak, aby były zaokrąglone jak jajko.
Gorące jajko – dzieci nabierają powietrze nosem, a wypuszczają ustami, naśladując dmuchanie na jajka.
Wkładamy jajka do koszyczka – dzieci unoszą język za zęby i zatrzymują go tam, a następnie przeliczają kolejne jajka, używając liczebników porządkowych.
Rogi baranka – baranek wielkanocny ma okrągłe rogi – dzieci rysują językiem kółeczka, przesuwając jego czubek po górnej wardze i po dolnej wardze.
Baranki na hali – baranki wędrują w górę i w dół, pasąc się na hali – dzieci opierają czubek języka raz za górnymi zębami, a raz za dolnymi zębami.
Kura liczy kurczęta – dzieci dotykają czubkiem języka do każdego zęba w jamie ustnej: najpierw na górze, potem – na dole.

2. Zagadka. Recytujemy zagadkę i prosimy dziecko o podanie rozwiązania.

To w nim leżą na serwetce
jajka malowane, a pośrodku,
obok chlebka,
spoczywa baranek. (koszyk wielkanocny)

3. Następnie wysłuchajmy opowiadania S. Karaszewskiego „Wielkanocny koszyczek”. (przeczytanego przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo).

Święta wielkanocne tego roku Olek i Ada wraz z rodzicami i dziadkami spędzali na wsi, w domu pradziadków. Stał tam pod lasem dom murowany. Dom miał strych i piwnice. A w domu tym był duży pokój z piecem kaflowym. A w pokoju stał stół okrągły, dębowy. A na stole obrus biały, haftowany cały. Na stole dębowym stał koszyczek wiklinowy. A w koszyczku wiklinowym, na serwetce leżały pisanki-kraszanki, wielkanocne malowanki. Obok pisanek-kraszanek stał cukrowy baranek, stał żółty kurczaczek, obok babka łaciata, gruba jak beczka, i sól w solniczce w kształcie jajeczka. Rosła rzeżucha zielona, wędzonka dobrze uwędzona nęciła psa i kota, myszkę i kunę zza płota. Zawitał ksiądz do dzieci, koszyk z wikliny poświęcił. Kropidło w miseczce utopił, święconą wodą pokropił:
pisanki-kraszanki,
cukrowego baranka,
kurczaczka z chorągiewką,
babkę z lukrową polewą,
chlebek pokrojony,
przy soli ułożony,
rzeżuchę zieloną,
wędzonkę uwędzoną –
wszystko pokropił wodą święconą!
Mieszkańcy koszyka, pokropieni wodą święconą, poczuli się jakby byli świętymi. Jakby aureola wyrosła nad nimi i uczyniła wszystkich świętymi! A potem zaczęli krzyczeć jeden na drugiego. Czy dla święconego nie ma nic świętego?
– My jesteśmy najważniejsze! – chełpiły się pisanki-kraszanki. – Przy wielkanocnym stole świąteczni goście dzielą się nami i składają życzenia! Bez pisanek nie byłoby świąt wielkanocnych!
– Beeee, to ja jestem najważniejszy! – zabeczał cukrowy baranek. – Jestem biały i słodki, jestem symbolem poświęcenia, ofiary za innych, dobroci i czystości! Beze mnie nie byłoby świąt wielkanocnych!
– Pi, pi, pi, to ja jestem najważniejszy! – pisnął kurczaczek. – Jestem symbolem nowego życia, które po mrocznej zimie odradza się na nowo! Jak małe pisklęta, które wiosną wykluwają się z jaj!
– Wszyscy jesteście w błędzie! – huknęła babka. – Ja jestem najważniejsza, bo właśnie po mnie wyciągają się ręce stołowników! Beze mnie nie byłoby świąt wielkanocnych!
– Nieprawda, to my jesteśmy najważniejsi! – krzyknęli chleb i sól. – Gości zawsze wita się chlebem i solą. Bez nas nikt nie zapraszałby gości i nie byłoby prawdziwych świąt wielkanocnych!
– Co też wygadujecie! – zaperzyła się rzeżucha. – Z moich ziarenek wyrastają zielone łodyżki, pełne witamin. Daję przykład innym roślinom, aby jak najszybciej zazieleniły się na polach, szybko rosły, dojrzewały i dawały obfity plon! Bez szybko budzącej się przyrody, bez rzeżuchy nie byłoby świąt wielkanocnych!
– Wszyscy mówicie nieprawdę! – ryknęła wędzonka. – Czy mogą być święta bez wędzonki? Beze mnie nie ma świąt wielkanocnych, nie ma żadnych świąt!
– Jak to, a Wigilia? – spytał baranek.
Wędzonka obraziła się i nie powiedziała nic więcej.
To, co później się działo, nie miało nic wspólnego ze świętami ani nastrojem świątecznym.
W koszyczku wiklinowym rozgorzała prawdziwa bitwa: nie tylko na słowa, ale na co się tylko dało. Milczeniem pomińmy kto, co, czym i jak. Po zażartej kłótni nikt nie wyszedł z tej awantury cało.
Gdy dzieci weszły do pokoju, zobaczyły w koszyczku istne pobojowisko.
– Co tu się mogło stać?
– Kto to zrobił?
Pierwsze podejrzenie padło na kota. Ale kot siedział grzecznie na kanapie i lizał różowym języczkiem futerko. Nie wyglądał na sprawcę spustoszenia w koszyku.
Następnym podejrzanym był pies. Ale pies grzecznie spał w budzie i nie wchodził do domu.
Dzieci podejrzewały mysz, ale mysz zostawiłaby ślady ząbków na wędzonce.
Dzieci pomyślały o kunie, ale okna i drzwi były zamknięte. Jak mogłaby się dostać do pokoju?
– Musimy naprawić zniszczenia! – postanowiły dzieci. Potłuczoną pisankę-kraszankę skleiły przezroczystym plasterkiem. Odłamany róg cukrowego baranka przykleiły scukrzonym miodem. Wyprostowały pogniecioną rzeżuchę. Pozbierały wysypaną sól i dokleiły kurczaczkowi urwany dziób. Przewróciły na drugą stronę wędzonkę, żeby nie było widać szkody. Poukładały równo porozrzucane kromki chleba. Jeszcze poprawiły koronkową serwetkę. Gdy świąteczni goście zasiedli przy stole, wszystko było w należytym porządku i ani śladu po niedawnej kłótni.

4. Spróbujmy porozmawiać z dziećmi na temat opowiadania zadając np. takie pytania:

− Z czego robi się pisanki?
− Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?
− Co wam się kojarzy ze świętami wielkanocnymi?

Spróbujmy wyjaśnić dziecku symbolikę pokarmów znajdujących się w koszyczku.
Chleb symbolizuje ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność.
Jajka są symbolem nowego, rodzącego się życia.
Wędlina jest symbolem dostatku, bogactwa i dobrobytu.
Sól i pieprz symbolizują oczyszczenie, prostotę i prawdę.
Baranek jest symbolem Chrystusa – Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć. Wkładana do koszyczka figurka baranka jest zazwyczaj wykonana z cukru, czekolady lub chleba.
Chrzan jest oznaką ludzkiej siły, którą chcemy mieć przez cały rok.

Wykonajmy kartę pracy, cz.2 str.11 –Pisanki

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf

5. Eksperymentujemy:

• Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Przygotujmy dwie szklanki z wodą i dwa jajka: świeże i stare. Nalejmy do obu szklanek wodę (po pół szklanki). Zaprezentujmy dziecku dwa jajka i spytajmy: Czy wiesz, po czym poznać, że jajko jest świeże? Poprośmy dziecko, aby włożyło do każdej szklanki po jednym jajku i obserwowało, co się z nimi dzieje. Czy w obu szklankach jajka zachowują się tak samo?
Jajko, które jest świeże, opada na dno, a to, które jest stare, unosi się do góry.

• Sianie owsa dla baranka wielkanocnego( jeśli mamy owies, jeśli nie pomińmy to doświadczenie).
Przygotujmy: ziarna owsa, pojemniki po jogurtach, ziemię do kwiatów, konewkę.
Dziecko wsypuje ziemię do pojemników po jogurtach, posypuje ziarnami owsa i obficie podlewa wodą. Zostawia w nasłonecznionym miejscu, obserwuje przez kilka dni i w miarę potrzeb dolewa wody.

6. Praca plastyczne:

„Jajko z masy solnej”

Wykonanie masy solnej: (potrzebne będą: mąka, sól, woda, miska, szklanka, rękawiczki jednorazowe).
Sposób wykonania: odmierzamy do miski tyle samo mąki i soli w proporcjach np.:1 szklanka mąki i 1 szklanka soli. Stopniowo dodajemy ½ szklanki wody i mieszamy. Warto założyć rękawiczki jednorazowe, gdyż sól może powodować uszkodzenia naskórka. Konsystencja ciasta musi być elastyczna (oczywiście dziecko pomaga nam w przygotowaniu masy).
Gdy masa będzie już gotowa lepimy jajka różnej wielkości, a następnie dziecko wskazuje największe i najmniejsze jajko. Odstawiamy jajka w pobliże kaloryfera lub w nasłonecznione miejsce, aby wyschły.
Następnego dnia, gdy jajka będą już suche możemy zrobić z nich piękne pisanki.

Wyklejanie pisanki ziarnami. ( potrzebne będą: sylweta jajka wycięta z kartonu , klej, pędzel, ziarna: owsa, żyta, ryż, kasza, talerzyki papierowe). Dziecko maluje sylwetę jajka grubą warstwą kleju za pomocą pędzla i posypuje ziarnem lub dociska do ziaren rozsypanych na płaskich talerzykach.

7. Ćwiczenia słuchowe Co słyszysz?

Rodzic wypowiada nazwy świątecznych jajek, podzielone na sylaby oraz ich kolory. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o czym jest mowa (np. pi-san-ki, żół-ty).

8. Podajemy Państwu różne rodzaje zabaw (wszystkie lub do wyboru):

- Zabawa ruchowa „Gdzie jest pisanka?”

Rodzic chowa pisankę w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Dziecko, które na ten czas wychodzi do drugiego pomieszczenia lub ma zawiązane oczy, ma za zadanie odnaleźć ją na podstawie wskazówek. Jeśli dziecko znajduje się daleko od jajka mówimy: zimno, jeśli blisko – mówimy: ciepło. Gdy dziecko jest bardzo blisko celu, mówimy: gorąco. Po znalezieniu pisanki dziecko określa miejsce jej ukrycia i chowa ją przed rodzicem.

- Zabawa ruchowa z elementem skoku – „Zajączki wielkanocne”.

Dziecko pokonuje wyznaczoną trasę skacząc obunóż (rodzice i rodzeństwo mogą wziąć czynny udział w zabawie).

- Zabawa sprawnościowa „Uwaga! Pisanki!”

Jajka (ugotowane na twardo lub imitacje), łyżki (najlepiej dość głębokie). Każdy uczestnik otrzymuje łyżkę z jajkiem. Zadaniem uczestników jest dotarcie do umówionego miejsca, zawrócenie i powrót na linię startu.

9. Prosimy, aby dzieci posłuchały piosenki „ Pisanki” (sł. i muz.B.Forma).

https://www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#oiaa ( cykl Olek i Ada A,A+ cz.2; wybieramy piosenkę pt. „Pisanki”)

Pisanki, kraszanki,
piękne, kolorowe,
czerwone, niebieskie,
żółte i brązowe.
Ref.: Święta, święta, święta,
jajka malowane,
każdy do koszyczka
pisankę dostanie.
Dziś na nich malują
dzieci kogucika,
który się wygrzewa
w słoneczka promykach.
Ref.: Święta…
Na stole świątecznym
kurczątka, baranki,
na białym obrusie
są nasze pisanki.

Ref.: Święta…

Porozmawiajmy na temat wysłuchanego utworu.

−Jakie kolory mogą mieć kraszanki?
−Czy w piosence każdy będzie miał w koszyczku pisankę?
− Co można namalować na wielkanocnych jajkach?
− Co, oprócz pisanek, znajduje się na wielkanocnym stole?
− Czy lubicie święta wielkanocne? Dlaczego?
Następnie spróbujmy nauczyć dziecko refrenu piosenki „Pisanki”, a jeśli dziecko będzie zainteresowane możemy nauczyć je dwóch zwrotek lub całej piosenki (wszystko robimy na miarę możliwości dziecka).

Dla odprężenia dziecko może wybrać sobie dowolną wielkanocną kolorowankę w internecie, którą będzie chciało pokolorować.


Życzymy powodzenia oraz Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych!

Tydzień 2

Witamy

Przesyłamy dalszą część tematu” Wiosenne powroty”.


1. Karta pracy

http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/wiosna7.jpg

2. Praca plastyczna

https://www.mamawdomu.pl/2013/04/rodzina-bocianow.html

3. Ćwiczenie ortofoniczne

Ćwiczenia ortofoniczne z zastosowaniem wiersza B. Szelągowskiej Ptasie trele.
Rodzic prezentuje wiersz i pyta dzieci: Czym zajmowały się ptaki? Powtarza wiersz, a dzieci powtarzają fragment tekstu: Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi! Jakie piękne dni.

Znów nastała wiosna!
Ptaki nadlatują.
A co będą robić?
Gniazda pobudują.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Na drzewach wysoko
albo w trawie – nisko.
Tak by do swych piskląt
zawsze miały blisko.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Gdy skończą budować,
jajeczka w nich złożą.
By było im ciepło,
na nich się położą.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Wykluły się wreszcie
z jajeczek pisklęta
i każdy maluszek
te trele pamięta!
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!

4. Słuchanie nagrania A. Vivaldiego „Cztery pory roku”. „Wiosna”

https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o

5. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Wiosenne powroty”

Przyszła wiosna,
a tuż za nią
ptaki przyleciały.
Teraz będą
jak co roku
gniazda zakładały.
Bocian lubi
patrzeć z góry –
dom ma na topoli.
Za to żuraw
wśród mokradeł
raczej mieszkać woli.
A jaskółka
gdzieś pod dachem
gniazdko swe zakłada.
Zaś kukułka
swoje jajka
niesie do sąsiada.
Tyle ptaków
powróciło
do nas razem z wiosną!
W dużych gniazdach,
małych gniazdkach
niech pisklęta rosną!

Rodzic pokazuje odpowiednie obrazki ptaków do czytanego fragmentu wiersza.
Bociana, Żurawia, Jaskółki, Kukułki.

Proszę spróbować odpowiedzieć razem z dziećmi na kilka pytań:

• Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.

− Jakie ptaki są wymienione w wierszu?
− Gdzie znajduje się dom bociana?
− Jak myślicie, co to są mokradła?
− Gdzie zakłada gniazdko jaskółka?
− Co robi z jajkami kukułka?
− Jak się nazywają dzieci ptaków?

6. Zabawa matematyczna żabki w stawie

Niebieska kartka w kształcie stawu , 5 obrazków żabek.(obrazki można zastąpić zielonymi nakrętkami, kółeczkami z papieru wedle wyobraźni) rodzice rozdają dzieciom niebieskie kartki, a także obrazki żabek. Proszą, aby dzieci umieściły w stawie dwie żabki. Doskoczy do nich jeszcze jedna żabka. Ile jest teraz żabek? rodzic może modyfikować w dowolny sposób zarówno liczbę dodawanych, jak i odejmowanych obrazków żabek.

7. Kolorowanki z ptakami powracającymi do Polski, nauka wyglądu i nazw ptaków.

http://zanotowane.pl/733/6072/

8. https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ

( trochę gimnastyki na lepszy dzień ;)

9. https://www.youtube.com/watch?v=wDP1D5L7vQk

https://www.youtube.com/watch?v=ct_4if6byN4

Piosenki które dzieci uwielbiały w przedszkolu : )

10. https://www.youtube.com/watch?v=HAgdfTsCmSI

wiosenna piosenka do nauki

Była sobie żabka mała
re re kum kum, re re kum kum,
która mamy nie słuchała
re re kum kum bęc.
Na spacery wychodziła
re re kum kum, re re kum kum,
innym żabkom się dziwiła
re re kum kum bęc.
Ostrzegała ją mamusia
re re kum kum, re re kum kum,
by zważała na bociusia
re re kum kum bęc.
Przyszedł bociek niespodzianie
re re kum kum, re re kum kum,
i zjadł żabke na śniadanie
re re kum kum bęc.
A na brzegu stare żaby
re re kum kum, re re kum kum,
rajcoway jak te baby
re re kum kum bęc.
Jedna drugiej żabie płacze
re re kum kum, re re kum kum,
„Już jej nigdy nie zobaczę”
re re kum kum bęc.
Z tego taki morał mamy
re re kum kum, re re kum kum
trzeba zawsze słuchać mamy
re re kum kum bęc.
Dobrej zabawy ☺


Witamy ponownie.

Zapraszamy do naszej dalszej wspólnej pracy.
Zaczynamy.
(zachęcamy, aby w miarę możliwości do środy wykonać poniższe zadania)

Tematem przewodnim w nadchodzącym tygodniu będą „Wiosenne powroty”.

1. W celu usprawnienia aparatu artykulacyjnego naszych dzieci zapraszamy do wspólnego wykonania ćwiczeń logopedycznych:

Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.
(potrzebne będzie lusterko dla dziecka). Demonstrujemy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.
Fruwający ptak – dziecko dotyka czubkiem języka za górnymi i za dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.
Dziobek ptaka – dziecko wypycha wargi do przodu i, na zmianę, zamyka je i otwiera.
Wysiadywanie jaj – język przyklejamy za górnymi zębami, nie ruszamy nim przez 30 sekund. Budujemy gniazdko – dziecko przesuwa język po górnej i po dolnej wardze od zewnętrznej strony ust, a następnie ląduje w gnieździe: przykleja język przy górnych dziąsłach.
Dzięcioł – czubkiem języka uderzają za górnymi zębami.

2. Następnie wysłuchajmy opowiadania A. Widzowskiej „ Powrót bociana” (przeczytanego przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo).

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów. – Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek. – Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec. – To jest gniazdo bociana. – Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia.
– Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec.
– Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom.
– Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce?
– Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły. – I one też kiedyś odlecą?
– Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił.
– Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek.
– Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek.
– Brakuje nam skrzydeł.
– I dziobów – dodał chłopiec.
Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany.
– Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają!
– Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje.
Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe.
– Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś?
– Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle.
– Kle, kle, kle! – powtórzył Olek.
Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:
Kle, kle
Klekotaniem zbudził bociek całe gniazdo swoich pociech.
Kle, kle dzwoni w ptasich główkach
niczym głośna ciężarówka!
– Znowu tatko tak klekoce,
że zarywa boćkom noce?
Czemu tatuś nasz kochany
taki dziś rozklekotany?
Bocian skrzydłem dziób zasłania,
sen miał nie do wytrzymania!
– Ach, obudźcie mnie już, błagam,
bo was chciała połknąć żaba!

3. Spróbujmy porozmawiać z dziećmi na temat opowiadania zadając np. takie pytania:

− Dokąd pojechał Olek?
− Gdzie miał swoje gniazdo bocian?
− W jaki sposób przychodzą na świat małe bociany?
− Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?
− Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski? Itp.

Kolorowanie bociana

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/bocian/

kolorowanie żaby

https://www.bing.com/images/search?q=kolorowanka+%c5%bcaba+do+wydruku&id=BBE68CB106F3F0C2B6622C0671A7101FF841B8E6&FORM=IQFRBA

4. Eksperymentujemy:

Jak powstają kolory wiosny? (potrzebne talerzyki jednorazowe lub kawałki grubej folii, farby plakatowe: żółta, niebieska, czerwona, pędzle, woda, sylwety krokusów.
Na dostępnej podkładce umieszczamy farby plakatowe w trzech kolorach. Dziecko z naszą pomocą łączy je ze sobą, rozcieńczając wodą i mieszając pędzelkiem. Dziecko obserwuje powstałe kolory i podaje propozycje tego, co można namalować w danym kolorze. Np. z połączenia żółtej farby i niebieskiej farby otrzymujemy kolor zielony, którym można namalować liście; po połączeniu żółtej farby i czerwonej farby powstał kolor pomarańczowy, którym można namalować owoc pomarańczy, a z połączenia niebieskiej farby i czerwonej farby powstał kolor fioletowy, którym można pomalować sylwety krokusów wycięte z kartonu lub wydrukowane.

5. Podajemy Państwu różne rodzaje zabaw (wszystkie lub do wyboru):

- Zabawa ruchowa „Gra w zielone” (zabawa polega na wyszukiwaniu przedmiotów w kolorze zielonym).

Pytamy dziecko: Grasz w zielone? Dziecko odpowiada: Gram! R.: Masz zielone? Dz.: Mam! Wówczas dziecko musi dotknąć jakiegoś przedmiotu w kolorze zielonym.

- Zabawa z piłką ( potrzebna będzie gumowa piłka lub gruby balon).
Dziecko odbija piłkę od podłoża. Jeśli skusi, to znaczy piłka potoczy się, przekazują ją mamie, tacie lub rodzeństwu.

- Zabawa ćwicząca spostrzeganie – Ence-pence. Mały przedmiot dla pary, np.: guzik, piórko, moneta. Jedna osoba z pary, z rękami schowanymi za plecami, ukrywa mały przedmiot w jednej dłoni. Mówi do drugiej osoby z pary: Ence-pence, w której ręce? i pokazuje zaciśnięte pięści. Druga osoba lekkim klepnięciem wskazuje dłoń, w której jest ukryty przedmiot. Jeśli trafi – zamieniają się rolami, a jeśli nie – zgaduje ponownie.

- Zabawa Guzik z pętelką. Różne guziki lub kółka do pchełek, sylwety wycięte z kartonu: ptaki, kwiatki, chmurki, słonko. Dzieci układają guziki na sylwetach wyciętych z kartonu (np. promyki słońca, skrzydełko i oko ptaka, płatki kwiatków itp.).


6. Układamy chodniczek w kolorach kojarzących się z wiosną. (potrzebne będą kolorowe patyczki lub kolorowe paski papieru czy guziki lub inne materiały dostępne w domu ).

Rodzic układa z kolorowych patyczków wzory do powtórzenia przez dzieci. Głośno nazywa, liczy i układa materiały w danym kolorze, np. po dwa, po trzy, po cztery (po pięć), w kolorach: zielonym, żółtym, niebieskim, czerwonym. Dzieci samodzielnie układają barwne chodniczki według wzoru.

7. Prosimy, aby dzieci osłuchały się z piosenką „ Zielona wiosna” (sł. i muz. D. i K. Jagiełło).
https://www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#oiaa
( cykl Olek i Ada A,A+ cz.2; wybieramy piosenkę pt. „Zielona wiosna”)

Nad brzegiem rzeki żabki siedziały
i coś do ucha sobie szeptały.
Kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum,
kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum, kum. 2x

Przyleciał bociek, usiadł na płocie
i do drugiego boćka klekoce.
Kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle,
kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle. 2x

Wszystko usłyszał mały wróbelek
i przetłumaczył na ptasie trele.
Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir,
ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.
Wiosna, wiosna, znów przyszła wiosna,
wiosna, wiosna jest już wśród nas.

8. Wykonujemy karty pracy.

Karta pracy, cz. 2, nr 9 Dokończ rysować ptaki według wzoru.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf
Karta pracy, cz. 2, nr 10 Rysuj po śladach szarych linii rysunku krokusa. Pokoloruj kwiat na fioletowo.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf

9. Jeśli czas i możliwości pozwolą, a dzieci będą chętne możemy wykonać pracę plastyczną „Pisklęta w gnieździe ”. (karta nr 7)
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-a-wyp/mobile/index.html#p=15

Życzymy powodzenia!Tydzień 1

1. Słuchanie opowiadania E. Stadtmüller Witaj, wiosno!

– Kiedy ta wiosna w końcu przyjdzie – marudziła Ada. – W przedszkolu już dawno śpiewamy o niej piosenki, wycinamy kolorowe motylki i kwiatki, a ona nic. – Jak to: nic – oburzył się tato. – Wiosna pracuje pełną parą, aby wybuchnąć zielenią, gdy tylko spadnie pierwszy ciepły deszcz. – Jakoś tej pracy nie widać – skrzywił się Olek. – Wszędzie szaro, buro i ponuro… – Chyba ktoś tu nie umie patrzeć uważnie… – pokręcił głową tato. – Jeśli ubierzecie się w pięć minut, to zabiorę was do parku na wyprawę detektywistyczną. Będziemy tropić ślady wiosny. Zgoda? – Zgoda! – zawołali bardzo zgodnie Ada i Olek. Trzeba przyznać, że parkowe alejki, tonące w marcowej mgle, nie wyglądały najlepiej. Odrapane ławki, pusty plac zabaw, błoto pod nogami. Olek już miał zaproponować powrót do domu, gdy tato zawołał: – STOP! Na prawo patrz! – Ale na co patrz? – nie zrozumiała Ada. Tato bez słowa wskazał parasolem na parkową sadzawkę. Tuż przy pustym łabędzim domku, na wierzbowych gałązkach bieliły się najprawdziwsze na świecie… – Bazie! – wrzasnął Olek. – Zobaczyłem je pierwszy, punkt dla mnie! Ada była niepocieszona. Na szczęście sokole oko taty dojrzało kolejny, niezaprzeczalny znak wiosny. Podczas gdy Olek wypatrywał ptaków na drzewach, tato dyskretnie przytrzymał Adę za kapturek kurtki i oczami wskazał wijącą się pośród burej trawy ścieżkę. Ada pobiegła nią i po chwili wszyscy usłyszeli jej radosny okrzyk: – Mam! Mam drugi znak wiosny! Remis! Teraz dopiero Olek zauważył malutkie żółte kwiatuszki, których rozczochrane główki pojawiły się nie wiadomo skąd tuż nad ziemią. – To podbiał – wyjaśnił dzieciom tato. – Bardzo pożyteczna, lecznicza roślinka. – A co ona leczy? – chciała wiedzieć Ada. – Wiosenne katarki, marcowe chrypki i kaszelki… – odparł tato. – Oj, chyba zbiera się na deszcz, więc lepiej wracajmy, żebyśmy nie musieli się nią kurować. Droga do domu – niby taka sama – okazała się pasmem radosnych odkryć. – Pąki na żywopłocie! – meldował Olek. – Zielony listek, o tu – na klombie! – nie dawała za wygraną Ada. – Przebiśniegi!!! – wykrzyknęli równocześnie na widok całej kępy ślicznych białych kwiatuszków rosnących na trawniku, tuż obok ich własnego domu. – Jak widzicie, wiosna wcale się nie leni – uśmiechnął się tato. – Trzeba tylko umieć patrzeć.

2. Wiersz B. Szelągowskiej „kotki i kotki”

Mleka nie piją i nie biegają. I – jak to kotki – futerka mają. Lecz – dziwna sprawa – na drzewie rosną:
szare, puchate... I tylko wiosną! Patrzcie – na stole wazon z baziami! A gdzie są kotki? Zgadnijcie sami!

3. Praca plastyczna : Wiosenne kotki. Do wykonania potrzebujemy kolorowe kartki, wata, nożyczki , klej.4. Zabawa ćwicząca sprawność ręki: Dzieci układają z guzików, kolorowych nakrętek, kolorowych kółek, patyczków, fasoli, grochu kształty np. wiosenne kwiaty, drzewa, słońce itp.
5. Doświadczenie: dzieci w plastikowym pojemniku na wacie wysiewają nasiona np. fasoli, grochu, rzeżuchy i obserwują co się dzieje.

6. Wykonanie zabawki (grzechotki) : potrzebujemy plastikowych butelek, taśmy lub izolacji, ziarenek od najdrobniejszych kasza, ryż do najgrubszych nasion groch, fasola, wsypujemy do butelek każdy rodzaj oddzielnie zakręcamy , zaklejamy. Porównujemy jakie dźwięki wydają nasze zabawki (grzechotki)

7. Kolorowanki wiosenne:

8. Bajka „kotki kotki ”

Pewnego razu dwa małe kotki udały się na wiosenny spacer do parku. Kotki, jak to kotki. Zamiast chodzić grzecznie alejkami, ganiały się między ławkami i wspinały się na drzewa. Jedno drzewo szczególnie się im spodobało. Na jego gałęziach były małe puszyste kuleczki. Świetnie nadawały się do zabawy. Zabawę kotkom przerwały jednak dzieci. Właśnie do parku przyszła grupa maluchów z pobliskiego przedszkola. Kotki wolały ich unikać. Widziały, że dzieci bardzo lubią głaskać kotki. Głaskanie jest przyjemne, jednak nie wówczas, gdy robi to jednocześnie cała grupa. Dlatego kotki schowały się przed dziećmi za grubym konarem.
Niestety, po chwili do uszu kotków dobiegły niepokojące głosy dzieci.
- Proszę pani, proszę pani znalazłam kotki – powiedziało jedno dziecko.
- O jakie ładna! – rozległ się krzyk pozostałych dzieci.
- Nałamiemy ich trochę – powiedziało inne dziecko.
Kotki nie wiedziały, jak dzieci mogły je dostrzec, przecież tak dobrze schowały się za konarem. Słuchały z przerażeniem słów dzieci. Nie widziały co chcą im połamać, czy chodziło o ich łapki, czy o ogonki. Drżąc ze strachu patrzyły, jak dzieci zbliżają się do wierzby, na której się ukryły. Dzieci nie były zainteresowane kotkami. Nawet ich nie zauważyły. Były bardzo zajęte łamaniem. Jak się okazało nie chodziło o łamanie łapek, ani ogonków kotków. Dzieci łamały gałązki z puszystymi kuleczkami. Po chwili odeszły od drzewa. Każde miało kilka gałązek, którymi przechwalały się przed panią.
- Niech pani spojrzy, jakie piękne kotki są na moich gałązkach - chwaliło się jedno dziecko.
- A na mojej gałązce są największe kotki – chwaliło się jest drugie dziecko.
- A na moich są najładniejsze kotki, najbardziej puszyste – chwaliło się trzecie dziecko.
Dopiero teraz kotki zrozumiały, że dzieciom nie chodziło o nie, ale o małe puszyste kuleczki, jakie były na gałązkach wierzby. Odetchnęły z ulgą. Kotki dokładnie przyjrzały się kuleczkom na gałązkach. Były całe szare, puszyste i mięciutkie. Wyglądały dokładnie tak, jak futerko kotków. Nic więc dziwnego, że dzieci nazywały je kotkami.
Kotki długo jeszcze bawiły się na wierzbie. W końcu nie często zdarza się bawić w tak licznej kociej rodzinie.


„JAK PANI WIOSNA ŻARTOWAĆ CHCIAŁA”

WSZYSCY WIEDZĄ – PANI WIOSNA
TO OSÓBKA DOŚĆ RADOSNA,
LUBI KWIATY W TRAWY WPLATAĆ,
LUBI PTAKI UCZYĆ LATAĆ,

NOSI STROJE KOLOROWE,
MA POMYSŁÓW PEŁNĄ GŁOWĘ,
LECZ NIEWIELE OSÓB WIE,
ŻE ŻARTOWAĆ WIOSNA CHCE.

ZAPROSIŁA RAZ NA WTOREK
ZWIERZĄTKA NA PODWIECZOREK.
JUŻ PO CAŁYM PRAWIE LESIE
WIEŚĆ O FAKCIE TYM SIĘ NIESIE.

KAŻDY SWE ZACIERA RĄCZKI
OBIECAŁA WIOSNA PĄCZKI,
Z MARMOLADĄ ALBO RÓŻĄ
OBY PORCJĘ DOSTAĆ DUŻĄ.

PĄCZEK MUSI BYĆ ZAZNACZĘ
Z WARSTWĄ LUKRU – NIE INACZEJ.
WYCIESZAJĄ SIĘ ZWIERZĄTKA,
ŚLINKA CIEKNIE IM PO KĄTKACH.

WTOREK NASTAŁ W LESIE WRESZCIE,
I TU WIERZCIE LUB NIE WIERZCIE
SMUTNE MINKI ZWIERZE MIAŁY
GDY DO WIOSNY PRZYBYWAŁY.

CHOĆ RADOŚNIE ICH WITAŁA,
CHOĆ KUBECZKI PODAWAŁA
A W NICH CHŁODNĄ, PYSZNĄ ROSĘ
TO KIWAŁY Z ŻALEM NOSEM,

BO NIKT NIE CHCIAŁ JEŚĆ OBIADU
A TU PĄCZKÓW ANI ŚLADU.
PATRZĄ ZWIERZE W KAŻĄ STRONĘ,
USIADŁY NIEPOCIESZONE.

NARAZ WIOSNA GŁOS ZABRAŁA,
- RADOŚĆ DLA MNIE TO NIEMAŁA
ŻE MNIE TŁUMNIE GOŚCIE MILI
OBECNOŚCIĄ ZASZCZYCILI.

LECZ NA PĄCZKI NASTAŁ CZAS,
PODZIWIAJCIE ZE MNĄ WRAZ.
UCHYLIŁA OKNO SZERZEJ
I ZAPRASZA WSZYSTKICH SZCZERZE.

- OTO PĄCZKI NA JABŁONCE,
PIĘKNIE JE OGRZEWA SŁOŃCE,
TAM NA ŚLIWIE PĄCZKÓW WIELE
PATRZCIE ŚMIAŁO PRZYJACIELE

I W OGRODZIE TUŻ PRZY PŁOCIE,
PĄCZKÓW ROSNĄ CAŁE KROCIE,
PĄCZKI DUŻE, PĄCZKI MAŁE,
KWIATY BĘDĄ Z NICH WSPANIAŁE.

TRUDNO Z WIOSNĄ SIĘ NIE ZGODZIĆ
LECZ BY BUŹKI ROZPOGODZIĆ
I OSŁODZIĆ ZWIERZĄ WTOREK
WYCIĄGNĘŁA WIOSNA WOREK.

TOCZĄ Z WORKA SIĘ ŁAKOCIE,
WŚRÓD ŁAKOCI PĄCZKÓW KROCIE
OKRĄGLUTKIE, LUKROWANE
PĄCZKI PYSZNE, NADZIEWANE.

TAK TO WIOSNA ŻARTOWAŁA,
Z ŻARTU RADOŚĆ WIELKĄ MIAŁA
WIE TO KAŻDY BOWIEM W ŚWIECIE
CZY TO STARSZY CZY TEŻ DZIECIĘ:

CIASTA Z DŻEMEM TO WSZAK PĄCZKI,
KTÓRE LUKREM BRUDZĄ RĄCZKI,
LECZ PĄCZKAMI SIĘ POZA TYM
ZWIE ZWINIĘTE MŁODE KWIATY.

9. Zabawy ruchowe:

Przeprawa przez rzekę

Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.
Rzucamy do celu
Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.

do wydruku:

https://www.google.com/search?q=kolorowanki+do+wydruku+pani+wiosna&tbm=isch&ved=2ahUKEwjuv4LM_bPoAhUW7qQKHTamDbgQ2-cCegQIABAA&oq=kolorowanki+do+wydruku+pani+wiosna&gs_l=img.3...43055.56193..56894...0.0..0.1395.5559.0j18j1j5-1j0j2......0....1..gws-wiz-img.......35i39j0i67j0j0i131i67j0i131.Z5CibQLu38k&ei=tHF6Xu6VH5bckwW2zLbACw&client=firefox-b-d#imgrc=duqiZjfn7kcMLM

Statystyka strony

Strona oglądana: 1032 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:Agata Tyska, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Agata Tyska, data: 23.03.2020 r., godz. 17.29
Ostatnia aktualizacja:Agata Tyska, data: 13.05.2020 r., godz. 22.13
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
13.05.2020 r., godz. 22.13Agata TyskaEdycja strony
13.05.2020 r., godz. 21.43Agata TyskaEdycja strony
06.05.2020 r., godz. 21.46Agata TyskaEdycja strony
06.05.2020 r., godz. 21.45Agata TyskaEdycja strony
03.05.2020 r., godz. 22.50Agata TyskaEdycja strony
30.04.2020 r., godz. 00.06Agata TyskaEdycja strony
29.04.2020 r., godz. 23.16Agata TyskaEdycja strony
29.04.2020 r., godz. 22.40Agata TyskaEdycja strony
29.04.2020 r., godz. 21.56Agata TyskaEdycja strony
26.04.2020 r., godz. 22.29Agata TyskaEdycja strony
26.04.2020 r., godz. 21.44Agata TyskaEdycja strony
26.04.2020 r., godz. 21.41Agata TyskaEdycja strony
22.04.2020 r., godz. 22.28Agata TyskaEdycja strony
22.04.2020 r., godz. 22.07Agata TyskaEdycja strony
22.04.2020 r., godz. 21.34Agata TyskaEdycja strony
19.04.2020 r., godz. 23.11Agata TyskaEdycja strony
19.04.2020 r., godz. 22.43Agata TyskaEdycja strony
15.04.2020 r., godz. 22.24Agata TyskaEdycja strony
15.04.2020 r., godz. 22.20Agata TyskaEdycja strony
08.04.2020 r., godz. 21.35Agata TyskaEdycja strony
08.04.2020 r., godz. 21.33Agata TyskaEdycja strony
05.04.2020 r., godz. 21.31Agata TyskaEdycja strony
05.04.2020 r., godz. 21.31Agata TyskaEdycja strony
05.04.2020 r., godz. 19.37Agata TyskaEdycja strony
01.04.2020 r., godz. 22.46Agata TyskaEdycja strony
01.04.2020 r., godz. 22.41Agata TyskaEdycja strony
01.04.2020 r., godz. 18.57Agata TyskaEdycja strony
01.04.2020 r., godz. 17.57Agata TyskaEdycja strony
29.03.2020 r., godz. 22.22Agata TyskaEdycja strony
29.03.2020 r., godz. 19.30Agata TyskaEdycja strony
29.03.2020 r., godz. 19.26Agata TyskaEdycja strony
25.03.2020 r., godz. 21.39Agata TyskaEdycja strony
25.03.2020 r., godz. 21.37Agata TyskaEdycja strony
25.03.2020 r., godz. 21.34Agata TyskaEdycja strony
25.03.2020 r., godz. 21.12Agata TyskaEdycja strony
25.03.2020 r., godz. 15.28Agata TyskaEdycja strony
24.03.2020 r., godz. 17.03Agata TyskaEdycja strony
23.03.2020 r., godz. 17.29Agata TyskaDodanie strony

Copyright

© 2010 Gminne Przedszkole w Zegrzu Południowym
Zawartość merytoryczna: Agata Tyska, e-mail: gpzp@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 marca 2010 r.